25 жовтня в Україні, як і практично в усій Європі, на заході Азії та північному сході Африки, можна буде спостерігати часткове сонячне затемнення. Але перед тим, як на нього дивитися, варто згадати основні правила безпеки, що дозволять насолодитися цим видовищем без небезпеки для власного здоров’я.
Сонячне затемнення 25 жовтня
25 жовтня відбудеться часткове сонячне затемнення. Воно не буде виключним явищем. Тим більше не варто чекати від нього кінця світу. Але воно однозначно заслуговує на те, щоб небайдужі до астрономії люди звернули на нього свою увагу.
У Києві затемнення розпочнеться о 12 годині 22 хвилині за місцевим літнім часом і триватиме до 14:50. У його максимумі (о 13:36) Місяць закриє сонячний диск на 61% його діаметра. Тож якщо погода в цей день буде ясною, ніщо не заважатиме нам помилуватися цим видовищем.
Однак відбуватиметься затемнення в середині дня, а не на заході Сонця, тому треба бути особливо уважним щодо заходів безпеки та заздалегідь підготуватися до його спостереження.
Яку небезпеку становить Сонце для наших очей?
Загальне правило під час спостереження сонячного затемнення полягає в тому, що незахищеним оком на Сонце дивитися не можна. Зазвичай ми цього не помічаємо, але інтенсивність його випромінювання достатня для того, аби пошкодити світлочутливі клітини сітківки. Після опіку, викликаного прямими сонячними променями, вона практично не відновлюється.
Тим більше не можна дивитися на Сонце крізь будь-який непідготовлений для цього оптичний пристрій — бінокль або телескоп. Їхні лінзи чи дзеркала збирають промені в одну точку та збільшують їхню інтенсивність, через що опік сітківки стає набагато тяжчим. Частіше за все зір у цьому випадку втрачається назавжди.
Неозброєним оком на Сонце у принципі можна поглянути, коли воно сходить або заходить. Але й цього краще не робити, адже ризик отримати невеликий опік сітківки зберігається. Тому навіть у цих умовах не можна дивитися на наше світило крізь бінокль чи телескоп.
Обладнання для спостереження сонячного затемнення
Способів безпечно побачити, як Місяць закриває Сонце, декілька. Перший із них полягає в тому, щоб узагалі безпосередньо на нього не дивитися. Можна використати «метод Персея» — дивитися не на саме світило, а на його віддзеркалення у віконному чи якомусь іншому склі, що не має спеціального дзеркального покриття. Для надійності можна дати сонячним променям відбитися від двох скляних пластин — тоді ми до того ж отримаємо «правильне» (а не дзеркальне) зображення.
Можна зробити голкою маленький отвір в аркуші паперу й віднести його на велику відстань від плаского світлого екрана. Сонячні промені, що пройшли крізь отвір, утворять невеличке зображення затемненого Сонця — тим більше, чим більша відстань до екрана. Цю методику знали ще середньовічні арабські астрономи. Європейці назвали її «камера-обскура».
Набагато більші та чіткіші зображення диска Сонця можна отримати проєктуванням на білий екран його променів, сфокусованих навіть невеликим оптичним пристроєм. Особливо зручні в цьому плані рефлектори системи Ньютона, що дозволяють відхилити промені «вбік» і розташувати екран у темному місці, захищеному від прямого сонячного світла.
Утім, сучасні технології дають нам навіть простіший та надійніший спосіб. Можна використати цифрову камеру та належним чином її налаштувати, щоб зображення Сонця було якомога чіткішим. Далі сигнал від неї подається на ноутбук, на екрані якого за сонячним затемненням можна безпечно спостерігати.
Та, звичайно, всі хотіли б подивитися затемнення на власні очі. Й легше за все зробити це саме за допомогою спеціально обладнаного телескопа. Цей інструмент дає не тільки достатнє збільшення. Для нього також випускаються — а інколи й постачаються у комплекті — світлофільтри, що «відсікають» усі зайві промені.
З біноклями все трошки складніше. Світлофільтри, які для них продаються, призначені не для спостережень за Сонцем, а для інших цілей, і дивитися на наше світило крізь них у жодному разі не можна. Зате у продажу є спеціальна плівка, з якої світлофільтр можна зробити власноруч. Найвідоміша випускається під маркою Baader Astrosolar.
Сонячне затемнення на власні очі
Є способи спостерігати сонячне затемнення без усілякої оптики. Одразу треба сказати, що звичайні сонячні окуляри для цього не підійдуть. Вони затримують електромагнітні хвилі видимої частини спектра, однак пропускають ультрафіолетове випромінювання. І хоча ми його не бачимо, воно здатне залишити опік на нашій сітківці приблизно так само, як тоді, коли наша шкіра «згорає» у літній день.
Значно краще для цього підійдуть окуляри зварювальника. Зазвичай крізь них нічого не видно, але якщо подивитись у них на затемнення, то спостерігати за насуванням Місяця можна без великої небезпеки. Також для спостереження підійде й маска, що використовується у зварювальних роботах.
Світлофільтр для спостереження за Сонцем можна зробити й власноруч. Для цього знадобиться та сама плівка, з якої можна виготовити протисонячний екран для бінокля, та якась рамка. Вона має бути не надто велика, щоб її було зручно тримати в руках, але й не надто маленька, щоб на світило можна було дивитися лише крізь неї. Далі треба плівку натягнути на рамку так, щоб вона була рівною та ніде не провисала — і ось уже аналог маски зварювальника готовий.
Нарешті, можна зробити світлофільтр із будь-якої прозорої скляної пластини. Для цього знадобиться полум’я, що даватиме достатньо сажі. Краще за все підійдуть березові дрова, вугілля, мазут або звичайна парафінова свічка. Закопчувати треба до стану, коли крізь скло взагалі нічого не буде видно.
Однак застосовувати цей спосіб теж не рекомендується. Світлофільтр при ньому виходить не гірший за інші, але сама робота зі склом та відкритим вогнем може бути доволі ризикована.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine