Як чорні діри визначають форму галактик

Надмасивні чорні діри — одні з найбільших об’єктів у Всесвіті. І все ж, у порівнянні з галактиками, в центрі яких вони розташовані, насправді є крихітними. Однак нове дослідження показало, що вони впливають на їхню форму й орієнтацію у просторі.

В центрах галактик ховаються чорні діри
У центрах галактик ховаються чорні діри. Джерело: phys.org

Чорні діри та галактики

Надмасивні чорні діри — справжні монстри, які ховаються в центрах галактик. Їх із повним правом можна вважати найдивовижнішими об’єктами у Всесвіті. Нещодавно у Nature Astronomy було опубліковане опубліковане дослідження, яке показує, що вони ще неймовірніші, ніж здавалися досі.

Чорна діра в центрі галактики може сягати маси у мільйони разів більшої за сонячну. Їхній розмір при цьому може бути порівнюваний з усією Сонячною системою. А якщо ще й додати до цього акреційний диск із розжареної речовини, то вони можуть бути ще більшими.

Проте якщо порівняти їхній розмір із зоряними системами, в яких вони розташовані, то здасться, що вони просто крихітні.

Орієнтація у просторі

В останні роки астрономи змогли роздивитися чимало незвичайно масивних чорних дір у ранньому Всесвіті. Коли вони поглинають особливо багато речовини, частина її вистрілюється назовні з полюсів у вигляді релятивістських струменів. Коли один із них спрямований у бік Землі, ми називаємо це явище квазаром.

Завдяки цьому вчені більш-менш точно уявляють, як зорієнтовані у просторі ці об’єкти. У новому дослідженні вони порівняли напрямок релятивістських струменів квазарів з осями обертання їхніх галактик. Взагалі-то їх нічого не зобов’язує збігатися, проте дослідження встановило, що вони надзвичайно близькі.

І це справді дуже дивно, адже з усього виходить, що надмасивні чорні діри занадто малі, аби так глобально впливати на набагато більші за них системи. Але, на думку вчених, саме так і відбувається в тих системах, які вони дослідили.

Особливо це помітно в еліптичних галактиках. Ці гігантські космічні «яйця» утворюються, коли дві спіральні системи зливаються разом. У цей момент система перебуває в цілковитому хаосі. І все ж менша вісь цих еліпсоїдів завжди спрямована туди ж, куди й промені квазара в їхньому центрі.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа