Виявлена найближча до Сонця чорна діра

Відкриття найближчої чорної діри, яка приблизно в 12 разів перевищує масу Сонця, детально описується в новій публікації дослідження Astrophysical Journal.

«Чорна діра розташована найближче до Сонця, ніж будь-яка інша. Відстань до неї складає 1550 світлових років. За мірками космосу, це практично у нас на задньому дворі», — пояснює доктор Суканья Чакрабарті, професор фізики Університету Алабами.

Чорна діра. Ілюстрація: BBC
Чорна діра. Ілюстрація: BBC

Чорні діри вважаються екзотикою Всесвіту. Вчені вражені їхньою неймовірною гравітацією, яка настільки потужна, що навіть світло не здатне вирватись із них. Великі чорні діри ми можемо помітити по їхньому розігрітому акреційному диску або джету, а от невеликі — непомітні, хіба що коли поглинають матерію своєї зорі-сусіда.

Тому, щоб знайти найближчу чорну діру, доктор Чакрабарті та національна команда вчених проаналізували дані про майже 200 тисяч подвійних світил за допомогою супутникової місії Gaia Європейського космічного агентства. Цікаві джерела були підтверджені спектрографічними вимірюваннями з різних телескопів, включаючи автоматичний пошук планет у Каліфорнії, чилійський гігантський телескоп Магеллана та обсерваторію WM Keck на Гаваях.

Місцезнаходження найближчої чорної діри у центрі перехрестя
Місцеперебування найближчої чорної діри у центрі перехрестя

Так була виявлена подвійна система із зорі та чорної діри. Зоря за розміром схожа із нашим Сонцем, вона обертається навколо дуже масивного об’єкта по орбіті з періодом у 185 днів. Взаємодія подвійної системи виявилась помітна лише у рентгенівських променях.

«Коли матерія із зорі падає в цю глибоку гравітаційну потенційну яму, ми можемо бачити рентгенівські промені, — каже доктор Чакрабарті. — Прості підрахунки свідчать про те, що в нашій Галактиці існує приблизно мільйон світил із чорними дірами. Але в Чумацькому Шляху мільярди зір, тож це все одно, що шукати голку в сіні. Місія Gaia з неймовірно точними вимірюваннями спростила наш пошук».

Раніше ми повідомляли про те, як астрономи зазнімкували чорну діру в центрі Чумацького Шляху.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine