Виклик Ілону Маску: чого чекати від ракети New Glenn

Найближчими днями компанія Blue Origin має намір здійснити перший запуск свого важкого носія New Glenn з багаторазовим першим ступенем. Розповідаємо все, що потрібно знати про цю ракету.

Політ New Glenn в уявленні художника. Джерело: Blue Origin

Коротка історія проєкту

Blue Origin розпочала проєктування важкої ракети ще у 2012 році. Уперше про проєкт було публічно оголошено у 2015 році. Наступного року були опубліковані перші технічні деталі, а також назва ракети. Її назвали New Glenn на честь астронавта Джона Гленна. У 1962 році він став першим американцем, який здійснив орбітальний політ.

На момент анонсу дебют New Glenn був анонсований на 2020-й рік. Але згодом ця дата неодноразово зсувалася. Основною причиною стала комбінація з технічних проблем і наслідків пандемії COVID-19. Також необхідно згадати й те, що в дизайн ракети вносилися зміни. Наприклад, на момент анонсу New Glenn передбачалося створення двох модифікацій ракети — з двома і трьома ступенями. Але згодом конструктори відмовилися від триступеневої версії.

Пропалення ракети New Glenn. Джерело: Blue Origin

До 2024 року проєкт вийшов на фінішну пряму. Компоненти ракети доставили на мис Канаверал, після чого розпочалося їхнє тестування і складання. 27 грудня відбулася вирішальна перевірка, під час якої інженери провели повноцінне вогневе випробування встановленої на стартовому майданчику New Glenn. Одночасно з цим компанія отримала дозвіл на свій перший космічний політ.

Конструкція New Glenn

New Glenn має двоступеневу конструкцію. Її висота становить 98 метрів, діаметр — сім метрів.

New Glenn на стартовому майданчику. Джерело: Blue Origin

Перший ступінь ракети оснащено сімома двигунами BE-4 (такі самі силові агрегати встановлені на першому ступені ракети Vulcan). Вони використовують метан як пальне і рідкий кисень як окислювач. Другий ступінь оснащений двома двигунами BE-3U, що працюють на суміші з рідкого водню та кисню.

Перший ступінь New Glenn є багаторазовим. Після відокремлення він буде здійснювати посадку на баржу в океані, подібно до першого ступеня Falcon 9. За словами конструкторів, ступінь зможе використовуватися до 25 разів. У минулому, в Blue Origin також заявляли про намір створити багаторазову версію другого ступеня New Glenn, але наразі невідомо, чи ведуться роботи в цьому напрямку.

Згідно із заявою Blue Origin, New Glenn зможе вивести до 45 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту і 13 тонн на геоперехідну.

Дата першого польоту New Glenn

Наразі перший запуск New Glenn призначений на 8 січня. Вікно для польоту буде відкрито з 08:00 до 11:45 за Київським часом. Якщо ракету не вийде запустити цього дня, запасні стартові вікна будуть відкриті до 12 січня.

Баржа Jacklyn. Джерело: John Krauss

Як корисний вантаж на ракеті буде встановлено прототип супутникової платформи Blue Ring. Вона задумана як універсальний апарат, який зможе вирішувати безліч різних завдань — від орбітального заправника і тягача до ретранслятора даних.

Під час дебютного польоту New Glenn також буде зроблена спроба посадки її першого ступеня. Баржа Jacklyn, що належить Blue Origin, вже покинула порт Канаверал і попрямувала в Атлантичний океан.

У разі успіху, New Glenn стане другою в історії ракетою з багаторазовим першим ступенем. Завдяки більшої вантажопідйомності носія, Blue Origin сподівається кинути виклик фактичній монополії SpaceX на західному пусковому ринку. Але що вийде з цих планів, покаже лише час.

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме