Найближчими днями компанія Blue Origin має намір здійснити перший запуск свого важкого носія New Glenn з багаторазовим першим ступенем. Розповідаємо все, що потрібно знати про цю ракету.
Коротка історія проєкту
Blue Origin розпочала проєктування важкої ракети ще у 2012 році. Уперше про проєкт було публічно оголошено у 2015 році. Наступного року були опубліковані перші технічні деталі, а також назва ракети. Її назвали New Glenn на честь астронавта Джона Гленна. У 1962 році він став першим американцем, який здійснив орбітальний політ.
На момент анонсу дебют New Glenn був анонсований на 2020-й рік. Але згодом ця дата неодноразово зсувалася. Основною причиною стала комбінація з технічних проблем і наслідків пандемії COVID-19. Також необхідно згадати й те, що в дизайн ракети вносилися зміни. Наприклад, на момент анонсу New Glenn передбачалося створення двох модифікацій ракети — з двома і трьома ступенями. Але згодом конструктори відмовилися від триступеневої версії.
До 2024 року проєкт вийшов на фінішну пряму. Компоненти ракети доставили на мис Канаверал, після чого розпочалося їхнє тестування і складання. 27 грудня відбулася вирішальна перевірка, під час якої інженери провели повноцінне вогневе випробування встановленої на стартовому майданчику New Glenn. Одночасно з цим компанія отримала дозвіл на свій перший космічний політ.
Конструкція New Glenn
New Glenn має двоступеневу конструкцію. Її висота становить 98 метрів, діаметр — сім метрів.
Перший ступінь ракети оснащено сімома двигунами BE-4 (такі самі силові агрегати встановлені на першому ступені ракети Vulcan). Вони використовують метан як пальне і рідкий кисень як окислювач. Другий ступінь оснащений двома двигунами BE-3U, що працюють на суміші з рідкого водню та кисню.
Перший ступінь New Glenn є багаторазовим. Після відокремлення він буде здійснювати посадку на баржу в океані, подібно до першого ступеня Falcon 9. За словами конструкторів, ступінь зможе використовуватися до 25 разів. У минулому, в Blue Origin також заявляли про намір створити багаторазову версію другого ступеня New Glenn, але наразі невідомо, чи ведуться роботи в цьому напрямку.
Згідно із заявою Blue Origin, New Glenn зможе вивести до 45 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту і 13 тонн на геоперехідну.
Дата першого польоту New Glenn
Наразі перший запуск New Glenn призначений на 8 січня. Вікно для польоту буде відкрито з 08:00 до 11:45 за Київським часом. Якщо ракету не вийде запустити цього дня, запасні стартові вікна будуть відкриті до 12 січня.
Як корисний вантаж на ракеті буде встановлено прототип супутникової платформи Blue Ring. Вона задумана як універсальний апарат, який зможе вирішувати безліч різних завдань — від орбітального заправника і тягача до ретранслятора даних.
Під час дебютного польоту New Glenn також буде зроблена спроба посадки її першого ступеня. Баржа Jacklyn, що належить Blue Origin, вже покинула порт Канаверал і попрямувала в Атлантичний океан.
У разі успіху, New Glenn стане другою в історії ракетою з багаторазовим першим ступенем. Завдяки більшої вантажопідйомності носія, Blue Origin сподівається кинути виклик фактичній монополії SpaceX на західному пусковому ринку. Але що вийде з цих планів, покаже лише час.