Відпрацьований розгінний блок Centaur ракети Atlas V зруйнувався в космосі з утворенням хмари уламків. Про це повідомила компанія Slingshot Aerospace, що займається відстеженням ситуації на навколоземній орбіті.
Розгінний блок Centaur, про який йдеться, перебував у космосі з 2018 року. Він використовувався для запуску метеосупутника GOES 18. Centaur успішно впорався з поставленим завданням. Після відділення супутника, він залишився на геоперехідній орбіті з висотою перигею 7634 км, висотою апогею 34 953 км і нахилом 9.4°.
За даними Slingshot Aerospace, Centaur зруйнувався 6 вересня. Подія призвела до утворення щонайменше 40 уламків. Повідомляється, що вони не становлять безпосередньої загрози для інших космічних апаратів. Наразі невідомо, що призвело до руйнування Centaur. Зазвичай основними джерелами вибухів на орбіті є або залишки пального, або акумулятори, що залишилися всередині апарата.
Варто зазначити, що цей інцидент став уже четвертим випадком руйнування розгінного блоку Centaur з 2018 року. Це викликало закономірні питання про недоліки його конструкції або, що блок не був пасивований шляхом стравлювання залишків пального та розрядки батарей. У відповідь на це Торі Бруно, виконавчий директор пускового оператора ULA, який відповідає за виготовлення та запуски Centaur, заявив, що компанія проводить обов’язкову пасивацію всіх своїх ступенів.
З огляду на велику висоту, уламки, що утворилися внаслідок вибуху Centaur, пробудуть у космосі ще багато тисяч років. Цей інцидент, а також нещодавнє руйнування китайського ступеня ракети «Чанчжен-6А» знову нагадали про загрозу, яку розгінні блоки становлять для стійкості космосу. Саме з урахуванням цих побоювань Федеральне управління цивільної авіації США майже рік тому опублікувало проєкт закону про утилізацію відпрацьованих ступенів. Він зобов’язує пускових операторів утилізувати їх одним із п’яти способів — від зведення в атмосферу до розміщення на орбіті поховання. Однак поки що, ці правила не затверджені.
Раніше ми розповідали про плани японської компанії Astroscale до 2029 року звести з орбіти відпрацьований ракетний ступінь.
За матеріалами Spacenews