Всесвітній тиждень космосу: що це за свято та хто його придумав

Щороку на початку жовтня світ відзначає Всесвітній тиждень космосу. Що це за свято і навіщо його заснували — розповімо далі.

Вперше ідея щорічного святкування прозвучала на Міжнародній конференції ООН з космосу в 1999 році. Делегація з Марокко внесла пропозицію оголосити 20 липня днем ​​космосу на честь першої висадки екіпажу Apollo на Місяць. Пропозицію сприйняли неоднозначно. Більшість делегацій, які брали участь у конференції, підтримали ідею свята, проте його дата викликала жваві дискусії.

На думку представників Російської Федерації, затвердити 20 липня днем ​​космосу було б несправедливо і неправильно з історичної точки зору. Вони аргументували це тим, що космічна ера почалася 1957 року із запуску радянського супутника. Отже, логічно відзначати свято 4 жовтня — в день, коли перший штучний апарат «Супутник-1» вирушив у навколоземний простір. Цю ініціативу палко вітали Білорусь, Казахстан, Китай, Узбекистан, Індія, Куба, ПАР і деякі інші країни.

Представники держав, які не погоджувалися з утвердженням цієї дати, обрали 10 жовтня — день набуття чинності Договору про космос. Делегація Федеративної Республіки Німеччини запропонувала подати це питання на опрацювання в Комітет ООН з космічної діяльності. Та несподівано у розпалі суперечок, палких промов і дискусій Іран запропонував святкувати не день, а тиждень космосу з 4 по 10 жовтня. Більшість країн підтримали цю ініціативу. Отже, 6 грудня 1999 року рішення про проведення Всесвітнього тижня космосу було ухвалене одноголосно.

Захід координується Організацією Об’єднаних Націй за підтримки Асоціації Всесвітнього тижня космосу. Разом вони обирають тему події. Вперше її провели 2000 року на тему «Запуск космічного тисячоліття». Програма складається з освітніх та інформаційних івентів, які проводяться космічними агентствами, аерокосмічними компаніями, школами, планетаріями, музеями й астрономічними клубами по всьому світу в однакові терміни. До участі запрошуються всі охочі; особливо організатори раді бачити студентів, школярів і їхніх учителів.

За час свого існування свято набуло всесвітнього значення. Минулого року навіть за пандемії та карантинних обмежень було організовано понад 6,5 тис. заходів у більш ніж 60 країнах. Цьогоріч заявки на участь уже подали представники з більш ніж 90 держав. Тема Всесвітнього тижня космосу-2021 — «Жінки в космосі».

Проведення таких міжнародних днів є потужним інструментом для підвищення інформованості людей. Всесвітній тиждень космосу дає змогу багатьом зацікавленим організувати заходи на тему навколоземного простору. ООН і космічні агентства різних країн за підтримки шкіл і університетів розповідають про переваги освоєння космосу, мотивують молодь займатися наукою, технологіями, інженерією та математикою. Крім того, вони заохочують використання технологічних інноваційних розробок для космосу та сталого економічного розвитку країн, а також сприяють тісній міжнародній співпраці в галузі космічної діяльності та освіти.

Брудна планета: супутники розгледіли вкриті пластиком пляжі на Землі
На Сонці стався спалах категорії X2.3
Подвійний удар: учені знайшли сліди гігантського кратера на Венері
Прихована нестабільність у чорних дірах може зруйнувати традиційну теорію простору-часу
Денне приводнення: SpaceX назвала дату нового польоту Starship
Коли вся Земля перетворилася на багнюку
Китайська місячна ракета здійснить перший політ у 2026 році
Австралійська компанія Gilmour Space отримала дозвіл на перший орбітальний запуск
Вчені з’ясували, чому марсіанський ґрунт має таку кірку
Космічний апарат Hera надіслав моторошні знімки Землі з відстані 2 млн км