Всесвіт у чорній дірі: синхронне обертання галактик отримало несподіване пояснення

Аналізуючи дані космічного телескопа NASA James Webb, дослідники виявили дивовижну асиметрію в обертанні галактик. З 263 досліджених об’єктів ⅔ рухаються за годинниковою стрілкою, а лише третина — проти. Це суперечить усталеній теорії про рівномірний розподіл напрямків обертання, відкриваючи нові питання про природу Всесвіту. Дослідження опубліковане в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.     

Всесвіт
Якщо Всесвіт виник у чорній дірі, її обертання могло задати напрямок руху галактик. Ілюстрація згенерована DEEP-L

Доцент Університету штату Канзас Ліор Шамір, який керував дослідженням у межах програми JADES, вважає, що така асиметрія може свідчити про те, що Всесвіт народився обертовим. Одна з гіпотез пов’язує це з концепцією «космології чорних дір», в якій припускається, що космос існує всередині чорної діри, яка, своєю чергою, є частиною іншого Всесвіту. Ця ідея перегукується з теорією космології Шварцшильда, яка описує галактики як «пастки» в чорних дірах. 

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society
Галактики, що обертаються в один бік, позначені червоним кольором, ті, що обертаються в інший бік, синім. Фото: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

За словами фізика Нікодема Поплавскі, якщо Всесвіт виник у чорній дірі, її обертання могло задати напрямок руху галактик. Така модель пояснила б, чому більшість із них обертаються синхронно. Цікаво, що спостереження JWST також натякають: інші чорні діри можуть бути «мостами» до недосяжних всесвітів, оскільки світло не може покинути їхні межі. 

Проте Шамір не виключає, що на результати вплинуло власне обертання Чумацького Шляху. Земля, рухаючись навколо центру галактики, може «підсвічувати» галактики, що обертаються протилежно, спотворюючи спостереження. Якщо це так, астрономам доведеться переглянути методи вимірювання відстаней у космосі. 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

JWST
Спіральні галактики, зображені JWST, які обертаються в одному напрямку відносно Чумацького Шляху (червоний), і в протилежному напрямку щодо Галактики (синій). Кількість галактик, які обертаються у протилежному напрямку відносно Чумацького Шляху, якщо спостерігати із Землі, набагато більша. Фото: JADES

«Перекалібрування допомогло б розгадати й інші загадки, наприклад, розбіжності у швидкості розширення Всесвіту чи існування галактик, які здаються старшими за сам космос», — зазначив Шамір. 

Хоча дослідження лише розкриває верхівку айсберга, воно вказує на глибинні зв’язки між структурою Всесвіту та екзотичними явищами, як-от чорні діри. Наразі науковцям належить перевірити, чи є асиметрія обертання галактик ключем до нової космологічної моделі, чи просто віддзеркаленням нашого власного руху в космосі. 

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb розкрив секрети однієї з перших галактик у Всесвіті.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
На світлину Google Earth випадково потрапив супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів
Астронавт Дон Петтіт повернеться на Землю у день свого 70-річчя
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження
У серці Чумацького Шляху таємничі нитки керують життям Галактики 
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди