Виявлено сліди потужного викиду енергії в скупченні Змієносця

У 2016 році рентгенівський телескоп Chandra зазнімкував надскупчення галактик у сузір’ї Змієносця – великий галактичний кластер, розташований на відстані 390 млн світлових років від Чумацького Шляху. Вивчивши зроблені обсерваторією знімки, астрономи виявили, що розподіл газу в центрі скупчення характеризується увігнутим краєм, на якому спостерігається різкий перепад щільності.

Надскупчення Змієносця. Джерело: X-ray: Chandra: NASA/CXC/NRL/S. Giacintucci, et al., XMM-Newton: ESA/XMM-Newton; Radio: NCRA/TIFR/GMRT; Infrared: 2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF

Раніше астрономи вже знаходили подібні структури в центрах інших скупчень. Як правило, їхнє походження пов’язували з активністю центральних надмасивних чорних дір. Хоча такі об’єкти насамперед асоціюються з поглинанням матеріалу, вони також часто вивергають величезну кількість енергії та речовини за допомогою джетів, що формуються в результаті взаємодії їхніх магнітних полів з навколишнім акреційним диском.

Але у випадку з надскуплінням Змієносця астрономи швидко дійшли висновку, що подібний сценарій вкрай малоймовірний. Вся справа в розмірах знайденої структури. Вона розташована на відстані 1,8 млн світлових років від центру скупчення, а її діаметр становить 1,5 млн світлових років. Розрахунки показали, що для її формування знадобилося б у п’ять разів більше енергії, ніж у найпотужнішого відомого спалаху, виробленого чорною дірою.

Однак під час вивчення нових даних, зібраних супутником XMM-Newton, а також радіотелескопами MWA та GMR, учені переглянули свою думку. Аналіз показав, що в минулому надскупчення Змієносця дійсно пережило потужний сплеск активності надмасивної чорної діри, розташованої в центрі однієї з галактик. Ця подія сталася щонайменше 240 млн років тому. За словами астрономів, наразі це найпотужніший відомий викид енергії з часів Великого Вибуху.

За матеріалами https://www.nasa.gov