Вдвічі швидше за Сонце: знайдена екзопланета біля зорі, що тікає

Астрономи виявили кандидата в екзопланети, що обертається навколо маломасивної зорі. Відкриття цікаве тим, що ця система з величезною швидкістю рухається через центр нашої галактики й в майбутньому може покинути її.

Загадкове мікролінзування

Астрономи вперше виявили ознаки існування цієї пари під час вивчення даних проєкту MOA (Microlensing Observations in Astrophysics), присвяченого пошуку подій мікролінзування. Вони виникають у тому випадку, коли гравітаційне поле ближчого до нас об’єкта, подібно до лінзи, концентрує і підсилює світло від віддаленішого фонового джерела.

гравітаційного лінзування
Діаграма показує, як викривлення простору-часу об’єктом значної маси призводить до гравітаційного лінзування. Джерело: NASA, ESA & L. Calçada

У 2011 році MOA зафіксував подію мікролінзування, спричинену парою небесних тіл. Вчені визначили, що маса одного з них приблизно у 2300 разів перевищує масу іншого. Але через незнання відстані до Землі точне значення їхньої маси залишалося невідомим

Автори відкриття припустили, що мікролінзовані об’єкти — це або зоря, чия маса становить приблизно 20% сонячної, та екзопланета, що обертається навколо неї, у 29 разів важча за Землю, або ближча планета-ізгой, приблизно вчетверо масивніша за Юпітер із місяцем, меншим за Землю.

Зоря, що тікає

Щоб з’ясувати, яке пояснення найімовірніше, астрономи проаналізували дані обсерваторії Кека на Гаваях і космічного апарата Gaia. Їм вдалося виявити підозрілу зорю, розташовану на відстані близько 24 000 світлових років. Вона є частиною балджа — сферичного ущільнення зір у центрі Чумацького Шляху. Порівнявши передбачуване місце розташування зорі у 2011 році з 2021 роком, команда вирахувала її швидкість.

Візуалізація зір у центрі Чумацького Шляху. За кожною з них тягнеться різноколірний слід, що вказує на її швидкість. Чим довший і червоніший слід, тим швидше рухається зоря. Червоний «метеор» у центрі відповідає нещодавно знайденій гіпершвидкісній зорі з екзопланетою.  Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (Caltech-IPAC)

Виявилося, що зоря рухається через центр Чумацького Шляху зі швидкістю 540 км/с. Це вдвічі більше за швидкість руху Сонячної системи. Але це тільки її двомірний рух. Якщо зоря також рухається до нас або від нас, то швидкість може бути ще вищою. Вона цілком може перевищити швидкість втечі (600 км/c), достатню для того, щоб у майбутньому назавжди покинути Чумацький Шлях.

Що стосується екзопланети, що обертається навколо неї, то вона являє собою т. зв. супернептун. Якби вона перебувала в Сонячній системі, то її орбіта пролягала б між орбітами Венери та Землі. Оскільки екзопланета обертається навколо тьмяного червоного карлика, то вона отримує занадто мало тепла та світла, щоб на її поверхні могла існувати вода в рідкому вигляді.

Супернептун в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (Caltech-IPAC)

Дослідники мають намір повторити спостереження, щоб переконатися, що зоря рухається в потрібному напрямку. У разі підтвердження, ця пара встановить рекорд, як найшвидша рухома відома нам екзопланетна система. Якщо ж спостереження покажуть, що зоря залишиться в тому самому положенні, це означає, що подія мікролінзування була викликана не нею, і найімовірнішим є сценарій планети-ізгоя та її супутника.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею
Ризик життям за 5 доларів на день: скільки отримали астронавти Starliner за 286 днів у космосі