Вчені знайшли у надмасивної чорної діри чорну діру-супутник

Науковці виявили, що у надмасивної чорної діри, що розташована в галактиці, віддаленій від нас на 800 млн світлових років, є супутник. Це ще одна чорна діра, яка обертається навколо першої з періодом у 8,5 діб.

У надмасивної чорної діри знайшли супутник
У надмасивної чорної діри знайшли супутник. Джерело: www.cnet.com

Чорна діра та її супутник

Дослідники з Массачусетського технологічного інституту у США, а також Італії та Чехії, зробили дивовижне відкриття, про яке повідомили у журналі Science Advances. Вони спостерігали за чорною дірою, що розташована в центрі галактики, віддаленої від нас на 800 млн світлових років, коли знайшли дещо справді незвичне.

Виявилося, що у газопиловому диску, що оточує цього монстра, присутня ще одна чорна діра. З огляду на те, що наявність надмасивних об’єктів у центрі галактик давно підтверджена і вони мають якось рости, то вчені давно вже підозрювали, що вони мають поглинати схожі об’єкти меншого розміру.

Конкретно в цьому випадку менша чорна діра робить один оберт навколо більшої за 8,5 земних діб і вони зіллються ще нескоро. Проте зроблене відкриття дозволяє дізнатися про процеси в центрах галактик багато цікавого.

Як вчені відкрили другу чорну діру

Історія того, як вчені відкрили другу чорну діру у цій галактиці, цікава сама по собі. Все розпочалося ще 2020 року. Тоді програма ASAS-SN, що складається з 20 роботизованих телескопів, розташованих у північній і південній півкулях повідомила, що ця зоряна система різко збільшила свою яскравість у 1000 разів.

Тоді її вирішили дослідити за допомогою рентгенівського телескопа NICER, розташованого на Міжнародній космічній станції. Він спостерігав за цією галактикою, яка протягом 4 місяців продовжувала демонструвати підвищену активність. Було зрозуміло, що йдеться про масштабний спалах поблизу від її центру.

Аналізуючи дані, науковці помітили, що у графіку активності галактики спостерігалися провали. Вони повторювалися кожні 8,5 діб. Це було дуже схоже на те, як планети затьмарюють свої зорі, проходячи між ними й спостерігачем.

Пояснити це можна, якщо припустити, що навколо більшої чорної зорі обертається менша. Вона періодично перетинає газопиловий диск і викликає його збурення. Величезні хмари газу та пилу здіймаються вусібіч. І за вдалого розташування вони можуть повністю перекривати випромінювання від речовини, яку поглинає космічний монстр.

Подія припливного руйнування

Незрозумілим лишалося лише те, чому ж саме у 2020 році галактика стала такою помітною. На думку вчених, саме в цей час (точніше, рівно за 800 млн років до того) до більшої чорної діри наблизилася зоря, і сталося те, що називається «подією припливного руйнування».

Простіше кажучи, це світило було розірване на шматки гравітацією чорної діри, що і призвело до виділення величезної кількості енергії, спалаху, завдяки якому астрономи все це і побачили. Дослідники перевірили свої припущення за допомогою математичних моделей, і ті показали, що вони дійсно є найімовірнішим поясненням.

Найцікавіше в усій цій історії те, що раніше систем з великої і маленької чорної діри ніколи не бачили. Проте вони мають бути дуже розповсюдженими. Детектори гравітаційних хвиль мають добре бачити їхні злиття.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine