Вчені знайшли сліди недавньої вулканічної активності на Марсі

Однією з найвідоміших пам’яток Червоної планети є її супервулкани, у порівнянні з якими Еверест здається справжнім карликом. Вони сформувалися 3-4 млрд років тому. Тривалий час вважалося, що після цього вулканічна активність планети почала спадати й до сьогодні практично припинилася. Однак нещодавно вчені знайшли ознаки, котрі вказують на те, що подібні уявлення потребують перегляду.

Гора Олімп – найбільший відомий вулкан Сонячної системи. Джерело: NASA

У процесі вивчення супутникових знімків планетологи звернули увагу на одну з ділянок Нагір’я Елізій (Elysium Planitia). Вона являє собою темне відкладення площею кілька сотень квадратних кілометрів і оточує одну з Борозен Цербера (Cerberus Fossae) — серію молодих, за геологічними мірками, розломів завдовжки понад тисячу кілометрів.

Термальні характеристики поверхневого матеріалу, його хімічний склад (він багатий на піроксен із високим вмістом кальцію), а також зовнішній вигляд нагадують темні плями на Місяці та Меркурії, які, як вважається, пов’язані з вулканічною активністю. При цьому вік формації оцінюється лише в 50 тис. років.

Темна ділянка розташована на відстані 1600 км від зонда InSight. За час роботи апарат зареєстрував кілька марсотрясінь, джерело яких розташовувалося саме в районі Борозен Цербера. Це ще одне свідчення того, що на Марсі все ще тривають вулканічні процеси.