Міжнародна команда дослідників дійшла висновку, що реліктове випромінювання може мати зовсім іншу природу, ніж вважалося раніше. Воно є ключовим стовпом сучасної космології та вважається одним з головних доказів Великого вибуху.
Що таке реліктове випромінювання
Реліктовим випромінюванням називають рівномірне теплове випромінювання, що заповнює Всесвіт. Вважається, що воно утворилося приблизно через 380 тисяч років після Великого вибуху. До цього моменту плазма, що заповнювала новонароджений Всесвіт, охолола до температури 3000 К. Електрони об’єдналися з протонами, створивши перші атоми. Вільного простору між частинками стало більше, заряджених частинок стало менше, і в результаті Всесвіт став прозорим для фотонів теплового випромінювання, які з того часу безперешкодно поширюються.

В результаті подальшого розширення Всесвіту ефективна температура реліктового випромінювання знизилася майже до абсолютного нуля. Зараз вона становить всього 2,725 К. Реліктове випромінювання є найвіддаленішим об’єктом, який можна спостерігати в електромагнітному спектрі, і містить важливу інформацію про початкові стадії формування Всесвіту.
Альтернативне джерело реліктового випромінювання
Виникнення реліктового випромінювання було передбачено ще в кінці 1940-х років. Експериментально його існування було підтверджено в 1965 році. Поряд з космологічним червоним зсувом, реліктове випромінювання розглядається як одне з головних підтверджень теорії Великого вибуху. Однак результати нового дослідження, опублікованого в журналі Nuclear Physics B, пропонують іншу версію його походження.

На думку команди астрофізиків, його джерелом можуть бути найдавніші галактики. Результати спостережень телескопа James Webb показують, що перші галактики у Всесвіті сформувалися набагато швидше і мали набагато більшу яскравість, ніж вважалося раніше.
Ці ранні галактики містили величезну кількість газу і швидко формували надгігантські зорі, т. зв. населення III. За розрахунками вчених, їх світло цілком може бути відповідальним за той самий мікрохвильовий фон, який приймають за «відлуння» Великого вибуху. За їхніми підрахунками, він міг сформувати від 1,4% до всіх 100% реліктового випромінювання.
Якщо гіпотеза підтвердиться, то астрономам доведеться переглянути стандартну космологічну модель. Також серйозної ревізії зазнають нинішні уявлення про ранній Всесвіт і процеси формування перших зір і галактик, які відбувалися в ньому.
За матеріалами Sciencedirect.com