Вчені виявили «свіжу» ділянку на поверхні Венери

Попри схожі фізичні характеристики, Венера разюче відрізняється від Землі умовами поблизу поверхні. Температура там сягає 470°С, а тиск перевищує 90 атмосфер. При цьому, як показали радарні дослідження, венеріанська поверхня відносно молода — її середній вік становить приблизно 500 млн років. Вважається, що в той період майже вся планета була залита лавою, яка приховала старіші породи.

     

Венера в уяві художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Peter Rubin

Вченим досі не відомо, яким саме був процес «оновлення» поверхні Венери — катастрофічним (тобто швидким і потужним) або розтягнутим у часі. Також незрозуміло, чи продовжується сейсмічна та тектонічна активність на цій планеті в наші дні.

Міжнародна команда дослідників спробувала знайти відповідь на друге питання. Як об’єкт для вивчення вони обрали область Імд, у межах якої розташована гора Ідунн — вулкан діаметром 200 км.

         

Ліворуч — положення області Імд на Венері, праворуч — радіолокаційне зображення гори Ідунн. Джерело: D`Incecco et al., 2021

Під час дослідження вчені виявили низку ознак, що вказують на сліди недавніх вивержень. Так, аналіз даних, зібраних місією Venus Express, допоміг виявити спектральну аномалію поверхні на довжині хвилі 1 мкм. Подібні аномалії зазвичай пов’язують із відбивними здатностями молодої лави, яка ще не встигла піддатися вивітрюванню. За деякими припущеннями, підкріпленими моделюванням, вік поверхні в цьому районі не перевищує 2,5 млн років, а можливо, складає лише 250 тис. років.

Крім того, лабораторні експерименти з олівіном і базальтами показали, що в умовах, схожих на венеріанські, вони дуже швидко реагують із атмосферними газами. Тож учені припускають, що причиною спектральної аномалії можуть бути базальтові виливи, вік яких не перевищує 10 тис. років.

Дослідники також звернули увагу на розташований у цьому регіоні 17-кілометровий кратер Сандел. Радарні дані свідчать про те, що він практично не зруйнований, окрім ділянки стінки з південного боку, що може бути наслідком пізнішої тектонічної активності. Вік кратера оцінюється в 75-350 млн років.

Нарешті, ще одним непрямим свідченням на користь «молодості» району є той факт, що тут виявлено локальне зниження швидкості вітру на рівні нижньої межі хмарного шару з 62-63 до 57 м/с. Причиною цього може бути температурна аномалія від сучасних вулканічних процесів.

Радіолокаційне зображення кратера Сандел. Чорними стрілками показані тріщини, закриті лавовими потоками, білими — тріщини, що йдуть по їхній поверхні. Источник: D`Incecco et al., 2021

Втім, як підкреслюють дослідники, це питання все ще потребує вивчення. Вони покладають великі надії на майбутні венеріанські місії. Зібрані ними дані можуть допомогти зрозуміти, як влаштована планета всередині, що сталося з її поверхнею в недавньому минулому і що відбувається саме зараз, за ​​щільною завісою хмар.

За матеріалами: https://www.roscosmos.ru