Вчені відкрили новий пульсар у залишку наднової

Науковці відкрили пульсар PSR J1631-4722, що розташований у залишку наднової SNR G336.7+0.5. Це один з небагатьох випадків, коли ці дивовижні астрономічні об’єкти вдається безпосередньо порівняти з подіями, які їх породили та спостерігалися астрономами до того.

Пульсар
Пульсар. Джерело: www.snexplores.org

Нова знахідка астрономів

Міжнародна група астрономів повідомила про відкриття нового пульсара, який отримав позначення PSR J1631-4722. Новознайдений молодий та енергійний пульсар виявився пов’язаним із залишком наднової, відомої як SNR G336.7+0.5. Це відкриття було детально описано в науковій статті, опублікованій 16 грудня на сервері препринтів arXiv.

Пульсари — це сильно намагнічені нейтронні зорі, що обертаються і видають пучок електромагнітного випромінювання. Зазвичай їх виявляють у вигляді коротких сплесків радіовипромінювання, однак деякі з них також спостерігаються за допомогою оптичних, рентгенівських і гамма-телескопів.

Пульсари, безпосередньо пов’язані з відомими залишками наднових (SNR), як правило, рідкісні, оскільки на сьогодні відкрито лише десятки таких об’єктів. Виявлення таких асоціацій має вирішальне значення для астрономів, оскільки вони можуть пролити більше світла на історію формування пульсарів і механізми вибуху наднових.

Радіопульсар у залишку наднової

У нещодавно опублікованому дослідженні група астрономів на чолі з Аділом Ахмадом з Університету Західного Сіднея в Австралії повідомляє про виявлення такої рідкісної асоціації між пульсаром і надновою. Використовуючи Мурріянґ, 64-метровий радіотелескоп CSIRO Parkes, вони ідентифікували новий радіопульсар у межах SNR G336.7+0.5.

«Ми повідомляємо про відкриття молодого розсіяного пульсара PSR J1631-4722 на частоті понад 2 ГГц під час цілеспрямованого спостереження за допомогою UWL (Ultra-Wideband Low) приймача Мурріянґа. Пульсар пов’язаний із SNR G336.7+0.5, розташованою в галактичній площині», — написав дослідник у статті.

Параметри нового пульсара

Новознайдений пульсар має період обертання 118 мілісекунд і відносно високу міру дисперсії 873 пк/см3. Його обертальна міра становить приблизно -1,004 рад/м2. Ці результати вказують на те, що PSR J1631-4722 є одним з небагатьох відомих високорозсіяних пульсарів.

Подальше дослідження PSR J1631-4722 показало, що він має характерний вік 33 800 років і спіновий блиск 1,3 ундецильйона ерг/с. Напруженість поверхневого магнітного поля PSR J1631-4722 становить близько 2,6 Тл.

Згідно з роботою, відстань до пульсара оцінюється приблизно в 22 800 світлових років, тоді як залишок наднової перебуває на відстані від 22 100 до 29 700 світлових років. Отримані зображення свідчать про те, що пульсар віддаляється від місця вибуху наднової.

Дослідження також показало, що PSR J1631-4722 є лінійно поляризованим зі слабкою циркулярною поляризацією, а найвища фракційна лінійна поляризація спостерігається на частоті 3,8 ГГц. Автори статті зазначають, що високий ступінь лінійної поляризації є характерною ознакою високоенергетичних і молодих пульсарів.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме