Вчені синтезували речовину з Венери

Науковцям вдалося синтезувати хімічну сполуку, що поглинає ультрафіолет в атмосфері Венери. Це кислі залізовмісні сульфатні матеріали. Вони беруть участь у колообігу хімічних елементів в атмосфері та на поверхні сусідньої планети.

Хмари Венери містять екзотичний компонент
Хмари Венери містять екзотичний компонент. Джерело: www.astronomy.com

Хімія атмосфери Венери

З чого складаються хмари Венери? Відомо, що в основному цез крапельки сірчаної кислоти з домішками води, хлору та заліза. Їхня концентрація змінюється з висотою в густій венеріанській атмосфері. Але досі планетологи не могли визначити хімічний компонент, який би пояснював плями та смуги хмар, видимі лише в ультрафіолетовому діапазоні.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances, вчені з Кембридзького університету синтезували залізовмісні сульфатні мінерали, стійкі до суворих хімічних умов венеріанських хмар.

Спектральний аналіз показав, що поєднання двох мінералів (ромбоклазу та кислого сульфату заліза) може пояснити загадкову особливість поглинання ультрафіолету на сусідній планеті. Спираючись на дані хімії венеріанської атмосфери, команда синтезувала кілька залізовмісних сульфатних мінералів у лабораторії водної геохімії на факультеті наук про Землю.

Вчені синтезували загадковий компонент

Суспендуючи синтезовані матеріали в різних концентраціях сірчаної кислоти та спостерігаючи за хімічними й мінералогічними змінами, команда звузила коло мінералів-кандидатів до ромбоклазу і кислого сульфату заліза, спектроскопічні особливості яких були досліджені при джерелах світла, спеціально розроблених для імітації спектра Сонця.

Лабораторія фотохімії Гарвардського університету також брала участь у дослідженні, проводячи вимірювання спектрів поглинання ультрафіолетового випромінювання сполуками заліза в екстремально кислих умовах, намагаючись імітувати хмари Венери.

«Характер і рівень поглинання, показані комбінацією цих двох мінеральних фаз, узгоджуються з темними ультрафіолетовими плямами, що спостерігаються у венеріанських хмарах», — кажуть науковці. Цілеспрямовані експерименти виявили складний хімічний склад атмосфери Венери тапролили світло на колообіг елементів на її поверхні.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine