Вчені показали можливий вигляд північного полюсу Сонця

За 60 років космічної ери людство запустило безліч апаратів, призначених для вивчення Сонця. Серед них — місії SOHO, SDO, PSP, STEREO і Proba 2. Усіх їх об’єднує те, що вони зосереджені на спостереженнях низьких широт найближчої зорі.

Зрозуміло, що астрономів цікавлять і полярні регіони нашого світила. Проблема у тому, що за для виведення апарату на орбіту, що дозволяє спостерігати Сонце із боків полюсів, необхідні значні витрати палива. За всю історію лише один зонд зміг здійснити подібний маневр. Йдеться про місію Ulysses. Вона скористалася гравітацією Юпітера, щоб перейти на орбіту з нахилом до площини екліптики понад 80°. Однак Ulysses не був оснащений камерами. Тому людство досі не має прямих зображень сонячних полюсів.

Але це не означає, що фахівці не мають змоги з’ясувати, що відбувається в цих регіонах. Вивчаючи динаміку сонячної атмосфери у високих широтах, астрономи можуть відтворювати передбачуваний вид полюсів Сонця. Як приклад можна навести представлене зображення, що демонструє передбачуваний вид північного полюса світила. Воно є екстраполяцією результатів спостережень, виконаних ультрафіолетовою SWAP камерою, встановленою на борту супутника Proba 2.

Ймовірний вид північного полюса Сонця. Джерело: ESA/Royal Observatory of Belgium

Атмосфера Сонця помітна як характерний яскравий ореол, що оточує сонячний диск. У центрі відтвореного зображення можна побачити темну пляму. Це корональна діра, що є джерелом високошвидкісного сонячного вітру. На думку вчених, переплетення утворюють подібні дірки характерних темних і світлих структур якось пов’язане зі швидкістю часток, що нею випускаються. На зображенні можна виділити характерне потовщення у верхній правій частині навколосонячного ореолу. Воно пов’язане з іншою корональною діркою, що спостерігалася у нижчих широтах іншими космічними апаратами.

Solar Orbiter (концепт). Джерело: ESA

Людство отримає шанс детальніше вивчити полюси Сонця після запуску 2020 р. місії Solar Orbiter. Завдяки серії гравітаційних маневрів на околицях Венери цей апарат поступово змінить нахилення своєї орбіти з 0° до 25°, що дозволить йому спостерігати за приполярними регіонами нашої рідної зорі.

За матеріалами: http://www.esa.int

Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу