Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті

Завдяки ефекту гравітаційного лінзування вченим вдалося розгледіти достатньо легку карликову галактику, яку ми бачимо в часи, коли від Великого Вибуху минуло лише 600 млн років. Вона дуже нагадує Чумацький шлях в тому ж віці.

Галактика Іскри Світляків
Галактика Іскри Світлячків. Джерело: science.nasa.gov

Галактика Іскри Світлячків

Космічний телескоп James Webb вперше зміг не тільки побачити, а й визначити масу карликової галактики, яку ми бачимо тільки після 600 млн років після виникнення Всесвіту. Особливо вона цікава тим, що за своєю масою нагадує Чумацький Шлях, яким він мав бути у ті часи.

Взагалі роздільної здатності James Webb не достатньо для того, аби як слід розгледіти невеликі об’єкти на такій відстані. Однак тут вченим допоміг ефект гравітаційного лінзування. Сила тяжіння галактичних скупчень, що розташовані ближче до нас, викривила шляхи світлових променів, але водночас і підсилила їх.

Завдяки цьому вчені побачили дещо, що нагадує рій комах. Завдяки цій особливості нововідкрита галактика й отримала назву Іскри Світлячків. При цьому вчені змогли навіть визначити її масу за тим, як навколо неї розташовані інші об’єкти.

Справжня форма галактики
Справжня форма галактики. Джерело: science.nasa.gov

Яку форму має нова галактика

Звичайно, що в цьому випадку вчені не бачать Іскри Світлячків такою, якою вона є насправді. Однак знаючи конфігурацію галактик, які спричиняють ефект гравітаційної лінзи можна непогано відтворити її форму. Вчені виявили, що вона нагадує витягнуту крапельку води.

Також було встановлено, що значна частина блиску припадає на десяток масивних зоряних скупчень, які є у цій галактиці. Два з них розташовані у верхній частині «краплі», а ще вісім — внизу.

Те, що ця галактика має саме таку форму і ще не перетворилася на звичний диск з опуклістю посередині вказує, що вона все ще перебуває у стадії формування. Та попри те, зорі в ній все ще рухаються достатньо хаотично, вони вже є достатньо різноманітними.

Супутники галактики

Також цікавим є те, що в Іскор Світлячків вчені виявили два супутники, які також є невеликими групами зір — галактиками або скупченнями залежно від класифікації. Перше з них розташоване на відстані лише 6500 св. років, а друге відділяє від неї відстань у 42 тис. світлових років.

Усе це насправді дуже невеликі масштаби. Для порівняння, сучасний Чумацький Шлях має діаметр у 100 тис. світлових років, тобто всі три галактики помістилися б всередині нього. При цьому вони достатньо швидко обертаються навколо одна одної, газ всередині них конденсується і перетворюється на нові зорі.

За матеріалами science.nasa.gov

Новини інших медіа
Науковці дослідили 72 кометні пояси навколо інших зір
Де в космосі ховається сірка: несподіване відкриття
Індія стала четвертою країною, яка зістикувала супутники на орбіті
Колись у марсіанських водоймах хвилі накочувалися на піщаний берег
James Webb відкрив зоряне надскупчення у Великій Магеллановій хмарі
Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди
Перші наднові наповнили ранній Всесвіт водою
Довші дні, більше кисню: сповільнення обертання Землі сприяло еволюції життя
Вибух і вогняний феєрверк у небі: сьомий запуск Starship завершився аварією
Україна та Місяць опинилися серед об’єктів, які страждають від руйнування