Важче за нейтронну зорю, легше за чорну діру: загадковий об’єкт поставив у глухий кут астрономів

Міжнародна група астрономів повідомила про виявлення в Чумацькому Шляху загадкового об’єкта. Він важчий за найважчі відомі нейтронні зорі та водночас легший за найлегші відомі чорні діри.

Нейтронна зоря та чорна діра в уявленні художника. Джерело: Daniëlle Futselaar (artsource.nl)

Невідомий об’єкт перебуває на орбіті навколо мілісекундного пульсара PSR J0514-4002E, який обертається зі швидкістю 170 обертів на секунду. Він розташований у кулястому скупченні NGC 1851, яке віддалене на 40 тисяч світлових років від Землі.

Наявні в астрономів дані свідчать про те, що обидва тіла в цій парі є ультракомпактними об’єктами. Їхня загальна маса становить 3,887 маси Сонця. При цьому, маса компаньйона нейтронної зорі знаходиться в діапазоні від 2,09 до 2,71 маси Сонця.

Межі мас нейтронних зір і чорних дір

Ця знахідка викликає інтерес з наступної причини. Річ у тім, що максимально можлива маса нейтронної зорі обмежена т. зв. межею Оппенгеймера-Волкова. За останніми оцінками, її межа становить 2,2 маси Сонця. Якщо нейтронна зоря долає її, то колапсує і, найімовірніше, утворює чорну діру.

Водночас нейтронні зорі, що дуже швидко обертаються, як вважається, можуть долати цю планку приблизно на 18–20%. Однак, щойно їхня швидкість стає нижчою за якесь граничне значення, вони колапсують. При цьому в реальності поки що астрономам не вдалося знайти чорних дір, чиї маси становлять менше ніж 3,3 маси Сонця. Ця різниця між теорією та результатами спостережень відома, як «розрив мас чорних дір».

Злиття нейтронних зір в уявленні художника. Джерело:NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva/Spaceengine

Саме тому відкриття й має таке важливе значення. Астрономи або знайшли найважчу з відомих нейтронних зір, або найлегшу чорну діру. Дослідники припускають, що загадковий компаньйон пульсара утворився внаслідок зіткнення двох нейтронних зір, що могло б пояснити його аномальну масу.

У будь-якому разі, за словами вчених, ця система являє собою унікальну лабораторію. Вона дасть змогу перевірити викладки теорії відносності та провести дослідження властивостей матерії в найекстремальніших умовах Всесвіту.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine