Супутникові дослідження показали, що у верхніх шарах атмосфери Землі зростає кількість газу, відомого як HFC-125. Вчені вказують, що це промислове гідрофторвуглецеве з’єднання здатне руйнувати озоновий шар нашої планети.
Небезпечний газ HFC-125
Дослідницька група The Atmospheric Chemistry Experiment в Університеті Ватерлоо за контрактом з Канадською космічною агенцією першою виміряла з космосу концентрацію в атмосфері HFC-125, який є різновидом гідрофторвуглецю (HFC), що зазвичай зустрічається у вогнегасниках і комерційних системах охолодження.
Стаття про це опублікована у журналі Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer. Дослідження базуються на даних супутника ACE-FTS. Це канадський апарат, який працює на орбіті вже понад два десятки років.
HFC-125, як і інші гідрофторвуглецеві сполуки, широко використовується у промислових агрегатах, перш за все — холодильних системах, кондиціонерах та засобах для боротьби з пожежами в будівлях. Проблема лише в тому, що ці речовини рано чи пізно витікають у довкілля і підіймаються у верхні шари атмосфери, де вступають у взаємодію з озоном та руйнують його. Цим самим послаблюється захист нашої планети від космічної радіації.
Чому HFC-125 не зникає з атмосфери
Звичайно, що люди вже давно знають про небезпеку гідрофторвуглецевих сполук. Їхнє використання у промисловості обмежене Монреальським протоколом. Тож кількість HFC-125 (насправді це комерційне позначення цієї речовини, пентафторетан) мала б знижуватися.
Власне, вимірюванням того, як в атмосфері знижується кількість HFC-125, і займався супутник ACE-FTS. Проте його спостереження виявили, що на висотах від 11 до 25 км вміст цього газу з 2004 року збільшився у 10 разів.
І це дійсно новина, адже досі вчені мали дані лише по тому, як кількість цього газу змінюється у нижніх шарах атмосфери. Тепер вони мають змогу точніше уявити стан клімату планети. У майбутньому вони зможуть розібратися, чому небезпечний газ продовжує надходити до атмосфери та що із цим можна зробити.
За матеріалами phys.org