Вчені, які працюють із космічним телескопом James Webb, дослідили планету L98-59 d, яка розташована на відстані 34,6 св. років від нас. Вони встановили, що в її атмосфері міститься чимала кількість сірки, яка перебуває у складі різноманітних сполук.
Екзопланета L98-59 d
Розташована недалеко від Сонячної системи екзопланета L98-59 d має атмосферу, багату на сірку. Принаймні до такого висновку дійшла команда науковців під керівництвом Амелі Гресьєрофф із Наукового інституту космічного телескопа, що у Балтиморі. Стаття з результатами їхніх досліджень з’явилася 28 серпня на сервері препринтів arXiv.
Планета обертається навколо червоного карлика L98-59. Він перебуває на відстані 34,6 світлових років від Землі. Крім світу, який досліджували астрономи, навколо цієї невеликої зорі обертаються ще принаймні три світи.
L98-59 d — це суперземля, приблизно на 58% більша за нашу планету. Її маса у 2,31 раза переважає земну. Обертається цей світ на відстані 0,05 а.о. від своєї зорі. Рік на ньому триває лише 7,45 земної доби. Поверхня розігріта до 417 К, тобто вода у рідкому стані на ній існувати вже не може.
Сірка в атмосфері екзопланети
Дізнатися більше про атмосферу L98-59 d науковцям допоміг космічний телескоп James Webb. Точніше, вирішальну роль у цьому відіграв спектрограф ближнього інфрачервоного діапазону NIRSpec, встановлений на ньому. Саме він здійснив дослідження атмосфери екзопланети під час її транзиту, тобто проходження між нами та зорею.
Саме ці дослідження встановили, що в атмосфері L98-59 d міститься багато сірки. Там також присутні водень та гелій, але основні сполуки, які зафіксував спектрограф, — це сірководень та діоксид сірки. Звичайно, це могли б бути речовини, що містяться на самій зорі, але дослідження таку можливість виключило.
Особливо вчених зацікавив діоксид сірки. Його наявність свідчить про фотохімічні процеси на L98-59 d. Зазвичай їх можна очікувати зустріти на газових гігантах, однак тепер зрозуміло, що James Webb здатний розрізняти їх і на землеподібних світах. А це означає, що його можна використовувати для перевірки різних моделей їхньої еволюції.
За матеріалами phys.org