Уточнена дистанція прольоту зірки Gliese 710

Новини астрономії, астрофізики та космології

Зорі не є статичними об’єктами, що нерухомо знаходяться на одному й тому ж самому місці. Вони обертаються навколо центру галактики подібно до того, як планети обертаються навколо своїх світил. Тому дистанції між зірковими системами постійно змінюються. Світила можуть віддалятися один від одного, а можуть і зближуватися – часом на дуже невелику відстань.

Ще в середині 1990-х астрономи звернули увагу на помаранчевий карлик Gliese 710. Його маса становить 0,6, а радіус 0,67 сонячних. Наразі світило знаходиться на відстані 63,8 світлових років від Сонця, не входячи навіть до сотні найближчих до нас зіркових систем. Але у майбутньому ситуація радикально зміниться. Як показують спостереження, світило тримає курс на зближення із Сонячною системою. Приблизно через 1,3 млн років Gliese 710 стане найближчою до Сонця зіркою. Основне питання полягає в тому, якою буде дистанція її мінімального зближення?

Джерело: NASA

Донедавна астрономи не мали точних цифр. Різні дослідження говорили про те, що зірка пройде на відстані від 0,3 до 1,3 світлових років від центру Сонячної системи. Ясність у це питання допоміг внести космічний телескоп Gaia, що належить ESA. Після публікації першої частини його зіркового каталогу, що відбувся минулого року, астрономи підрахували, що дистанція прольоту Gliese 710 складе від 10 тис. до 32 тис. а.о. з найбільш ймовірним значенням 16 тис. а.о. (0,25 світлових років).

У квітні цього року відбулася публікація другої частини каталогу Gaia, що містить точніші дані про зорі Чумацького шляху. Група іспанських астрономів скористалася ним, щоби перевірити правильність розрахунків колег. Загалом вони підтвердили їхні висновки. Згідно з опублікованим на сайті arxiv.org препринтом статті, Gliese 710 зблизиться з Сонцем через 1,29 млн років.

Розрахунок часу та мінімальної дистанції зближення Gliese 710. Джерело: R. de la Fuente Marcos, C. de la Fuente Marcos

Але при цьому іспанські дослідники дійшли висновку, що зоря наблизиться до Сонця на ближчу дистанцію, ніж передбачалося. За їх підрахунками, мінімальна дистанція прольоту Gliese 710 становить всього 4 300 а.о. Це приблизно у 100 разів більше, ніж відстань від Землі до Плутона. Найшвидшому в історії космічному апарату Voyager 1 знадобилося б 1200 років, щоб подолати цю відстань.

Зближення Сонячної системи з іншими зірками. Джерело: “Всесвіт, простір, час”

Візит Gliese 710 швидше за все вплине на віддалені транснептунові об’єкти. Деякі можуть перейти на орбіти, що проходять через внутрішню частину Сонячної системи. Втім, апокаліпсичні сценарії, згідно з якими через візит Gliese 710 на нашу планету чекає жахливе кометне бомбардування, швидше за все, перебільшені. Подібні зіркові контакти є досить частим явищем. Наприклад, лише 70 тис. років тому поряд із Сонячною системою пройшла зірка Шольца. В останньому випуску журналу «Всесвіт, простір, час» було опубліковано докладний матеріал, присвячений цій події та її можливому впливу на Землю.

За матеріалами: https://arxiv.org/abs/1805.02644