Ультрафіолетове випромінювання квазарів викликає анізотропну іонізацію газу

Вчені дослідили рідкісний різновид активних ядер галактик, які називаються BAL-квазарами. Вони дійшли висновку, що ультрафіолетове випромінювання цих об’єктів викликає анізотропію іонізації міжзоряного газу.

Анізотропія, яку створює квазар
Квазар

Загадкова анізотропія

Квазари — це надмасивні чорні діри у центрах деяких галактик. Вони інтенсивно поглинають речовину та випромінюють електромагнітні хвилі у багатьох областях спектра, зокрема і в ультрафіолеті. Хвилі цього діапазону інтенсивно іонізують розсіяний у міжзоряному середовищі газ, відриваючи від атомів електрони.

Попередні дослідження показали дивну річ. Ступінь іонізації міжзоряного газу поблизу від квазарів залежить від напрямку, в якому спостерігач дивиться на них. І це дуже дивно, оскільки ультрафіолетове випромінювання квазарів є ізотропним, тобто однаковим незалежно від напрямку зору.

Явище неоднорідності властивостей матеріалу в залежності від того, у якому напрямку його вивчаєш, називається анізотропією. Воно достатньо розповсюджене у природі, але для нього завжди має існувати якась причина.

«Пончики» у центрі BAL-квазарів

Вчені з Університету Сінсю, що в Японії, вирішили дізнатися, у чому ж причина такого явища. Для цього вони дослідили рідкісний різновид активних галактичних ядер, які називаються BAL-квазарами. Вони відрізняються від решти тим, що у них можна виміряти, наскільки рівномірним є ультрафіолетове випромінювання у різних напрямках.

Визначення анізотропії міжзоряного газу
Методика дослідження BAL-квазарів. Джерело: Shinshu University

Дослідження показали, що у них дійсно присутня анізотропія у цій частині спектра. Вчені пов’язали її з наявністю навколо чорної діри щільної хмари пилу у вигляді пончика. Вони довели, що анізотропія іонізації міжзоряного газу навколо квазара точно збігається з орієнтацією цього гігантського тору.

Подібні до величезного пончика структури мають існувати навколо всіх квазарів. Для більшості з них вчені скоріш за все просто не можуть визначити орієнтацію. Однак встановлені закономірності мають бути правильними й для них.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine