Ukraine Rocketry Challenge 2021

На аеродромі Кам’янка у Дніпрі 21 червня відбулися ракетомодельні змагання Ukraine Rocketry Challenge 2021, призовий фонд яких склав 100 000 гривень. Унікальність цього конкурсу в тому, що для польотів використовуються ракети з крихким вантажем. Їхні моделі імітують принцип систем безпеки космонавтів під час польоту та посадки.

Всього зібралося 17 команд з усієї України, кожна — зі своєю ракетою, створеною спеціально для цього конкурсу.  Вік учасників — 11-19 років. Всі моделі, представлені на змаганні, були зменшеними у 32 рази копіями реальної ракети-носія Firefly Alpha. За словами учасника змагань із Києва Ярослава Бобика (14 років), його команда створювала модель протягом чотирьох місяців, а основною складністю в роботі була підготовка і здача ЗНО одним із членів команди.

Ракетомодельний спорт — технічний вид спорту, учасники якого змагаються в конструюванні, виготовленні, організації запуску та пілотуванні (для радіокерованих) моделей ракет. В Україні його розвиток відбувається за сприяння Національної федерації ракетомодельного спорту України та громадської організації «Асоціація Noosphere», зокрема її засновника — філантропа та бізнесмена, доктора економічних наук Макса Полякова.

За умовами конкурсу треба підняти на ракеті сире куряче яйце на висоту 236 м та 251 м і повернути його без пошкоджень на землю за 39- 42 секунди та 41- 44 секунд відповідно.

У разі помилок судді нараховували штрафні бали, а при пошкодженні крихкого вантажу — дискваліфікували учасників. Організатори змагань попередньо зважували та вимірювали кожне яйце, адже вантаж  мав бути однаковим за вагою та розміром, щоб усі команди були в рівних умовах.

«Якщо відбувається пошкодження яйця, незалежно від того, чи це буде перший, чи другий тур, — команда повністю підлягає дискваліфікації», — пояснив організатор Ukraine Rocketry Challenge 2021 Денис Хміль.

Через помилки у першому турі дискваліфікували відразу чотири команди, ще кількох оштрафували на останньому етапі змагань. Призові місця посіли дві команди з Шостки Сумської області та одна — з Дніпра.

Переможець конкурсу — колектив «Імпульс», м. Шостка

Колектив «Імпульс», м. Шостка

Скажіть, будь ласка, як відбувається процес створення  ракети? Як готувалися до конкурсу?

Крім змагань Ukraine Rocketry Challenge, ми готувалися до чемпіонату України з ракетомодельного спорту. Графік підготовки був досить щільний. Ходили в гурток з ранку до обіду і після обіду —  до вечора. (Сміються). Насамперед ми розробили кілька варіантів креслень, а потім вибрали найкраще, за яким надалі вже створювали модель. Дотримувалися чіткого плану.

Які матеріали потрібні для створення моделі та чи є вони у вільному продажу?

У ракетомоделюванні зазвичай використовують легкі матеріали. Ми працюємо з бальзою*, картоном, скловолокном, карбоном і застосовуємо 3D-принтер. Не всі з потрібних матеріалів є у вільному доступі. Придбати необхідне нам допомагає розташований поблизу завод.

Чи розраховували здобути перемогу?

Сподівалися, але не розраховували. Навіть не знаю, чому. Напевно, через те, що звикли сподіватися на краще, а готуватися до гіршого. Коли дізналися, що стали переможцями, дуже зраділи. Настрій і відчуття зараз найкращі.

* Бальза — дерево, що росте у Південній Америці. Після промислового висушування стає найлегшою деревиною.