Учені запропонували план місії до крижаних гігантів і поясу Койпера

Космічні технології Новини астрономії, астрофізики та космології

Крижані гіганти Уран і Нептун залишаються найменш вивченими планетами Сонячної системи. Їх відвідував лише апарат Voyager 2 у другій половині 1980-х, і жоден автоматичний посланець людства не ставав їхнім супутником.
За нептуніанською орбітою розташований ще один регіон, про який ми знаємо не так вже й багато. Йдеться про пояс Койпера — скупчення крижаних тіл, що залишилися після завершення формування великих планет. Він також вивчався лише одним земним посланцем — апаратом New Horizons у 2015 році, який виконав проліт Плутона.

Уран і Нептун. Джерело: NASA

Наразі NASA не має будь-яких затверджених проєктів нових місій до далеких рубежів Сонячної системи. Однак серед наукової спільноти є чимало активних прихильників такої ідеї. Серед них і група планетологів, до якої входить відомий Алан Стерн (Alan Stern) — керівник місії New Horizons. У своїй статті, нещодавно викладеній на сайті arxiv.org, вчені запропонували цікаву концепцію подвійної місії, що дає змогу одночасно вивчити і крижані гіганти, і пояс Койпера.

План передбачає будівництво та відправлення двох апаратів. Перший — за своєю концепцією нагадує New Horizons. Станція повинна буде виконати проліт Урана. Вона вивчить його магнітне поле, зазнімкує основні супутники та скине в атмосферу спускальний зонд. Далі апарат попрямує до поясу Койпера та виконає проліт якогось великого тіла.

Найбільші відомі об’єкти пояса Койпера. Джерело: wikipedia.org

За оцінками дослідників, гравітаційний маневр в околицях Урана дасть змогу безпосередньо направити станцію до таких об’єктів, як Орк і Варуна. За наявності додаткового палива для маневру, апарат також можна націлити на Седну, Макемаке або Хаумею. Загальний бюджет такої місії дослідники оцінюють в 1 млрд доларів (без пускових витрат).

Другий — складніший та дорожчий апарат, що нагадує станцію Cassini, буде спрямований до Нептуна. Його місія передбачатиме проліт астероїда-кентавра, вихід на орбіту навколо Нептуна та скидання в його атмосферу дослідницького зонда. Особливу увагу приділятимуть вивченню Тритона. Цей супутник являє собою об’єкт пояса Койпера, захоплений планетою в далекому минулому. У такий спосіб дослідники мають намір вбити відразу двох зайців, вивчивши два різних за походженням тіла. Загальний бюджет такої місії оцінюють у 2,6 млрд доларів.

У запропонованої концепції є кілька переваг. Її реалізація дасть змогу вивчити обидва крижаних гіганти та пояс Койпера. При цьому одночасне будівництво й запуск станцій дасть змогу заощадити завдяки використанню ідентичних компонентів. Сумарний кошторис проєкту має становити близько 3,6 млрд доларів, що можна порівняти з бюджетом середньостатистичної флагманської місії NASA.

Автори статті пропонують ще кілька варіантів можливого зниження витрат. Серед них використання надважкої ракети SLS для одночасного запуску обох апаратів і залучення до проєкту іноземних космічних агентств. Наприклад, ESA могло б узяти на себе будівництво атмосферних зондів для Урана та Нептуна.

Атмосферний зонд в уявленні художника. Джерело: Michael Carroll

Звісно, не варто забувати, що поки йдеться лише про концепт місії. Щороку NASA розглядає безліч подібних пропозицій, але до реалізації доходять лише одиниці. Але з огляду на авторів статті, ідея безумовно заслуговує на увагу. Зрештою, Алан Стерн зумів реалізувати місію New Horizons попри те, що проєкт неодноразово перебував під загрозою закриття.

За матеріалами https://arxiv.org