У Юпітера виявили дивовижну схожість із Землею

Хмари на Юпітері вже порівнювали із земними океанами. Але нещодавні дослідження виявили ще одну схожість із Землею — однакові блискавки. Як виявилось, на Юпітері розряди блискавок такі ж самі, як і на Землі, повідомляють дослідники в журналі Nature Communications.

Блискавка в грозових хмарах Юпітера
Блискавка у грозових хмарах Юпітера, схожа на земну. Ілюстрація: Nature.com

Юпітеріанські блискавки випромінюють радіохвильові імпульси, які зазвичай розділені приблизно однією мілісекундою. Це є ознакою того, що блискавка газового гіганта поширюється імпульсами, зі швидкістю, порівнянною зі швидкістю блискавок, які проносяться крізь грозові хмари нашої планети. Подібність між цими двома електричними явищами може мати значення для пошуку позаземного життя.

На Землі блискавка утворюється, коли турбулентний вітер у грозових хмарах змушує безліч кристалів льоду і крапель води тертися одна об одну, а потім рухатися до протилежних сторін хмари, поступово генеруючи потужні статичні електричні заряди. Коли заряди стають достатньо великими, щоб подолати здатність повітря ізолювати їх, вивільняються електрони у вигляді блискавки. Звідти електрони, що вириваються, будуть неодноразово іонізувати повітря і вриватися в нього, штовхаючи блискавку вперед зі швидкістю в середньому сотні тисяч метрів на секунду.

Вчені припустили, що суперблискавки, які спостерігаються у хмарах Юпітера, також можуть утворюватися в результаті зіткнень між кристалами льоду і краплями води. Але ніхто раніше не знав, як розширюються і розгалужуються інопланетні блискавки: це відбувається так само, як на Землі, чи вони мають якусь іншу форму?

Хмари Юпітера у тривимірному зображенні
Хмари Юпітера у тривимірному зображенні. Фото: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt

Для нового дослідження вчені Інституту фізики атмосфери Чеської академії наук використали радіохвильові дані, зібрані за п’ять років космічним апаратом NASA Juno. Проаналізувавши сотні тисяч знімків, команда виявила, що радіохвильове випромінювання від юпітеріанських блискавок, схоже, пульсує зі швидкістю, порівнянною зі швидкістю земних внутрішньохмарних блискавок. Якщо блискавки поширюються крізь водяні хмари Юпітера з такою ж швидкістю, як і в земних хмарах, то юпітеріанська блискавка може розгалужуватися і поширюватися кроками довжиною від сотень до тисяч метрів.

Отже, поведінка струму на Юпітері залишається такою, як і на Землі. Якщо ця універсальність реальна, це може мати наслідки для пошуку життя в інших місцях. Експерименти показали, що удари блискавки на Землі могли розплавити деякі хімічні інгредієнти, необхідні для формування будівельних блоків життя. Якщо блискавка розряджається подібним чином у чужих світах, то вона там може виробляти подібні інгредієнти для формування життя.

Раніше ми повідомляли про цікаві факти про Юпітер

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine