Аналіз даних, зібраних телескопом TESS, дозволив астрономам знайти раніше невідому екзопланету. Вона обертається навколо зорі TOI-2257. Це червоний карлик, розташований на відстані 188 світлових років від Землі. Його радіус і маса приблизно втричі менші за сонячні, а вік оцінюється як мінімум у 8 млрд років.
TESS вдалося виявити регулярні зміни яскравості TOI-2257, що відбуваються з інтервалом 35,2 дня. Вони викликані транзитом екзопланети, що отримала позначення TOI-2257b. Її радіус у 2,19 перевищує земний, маса — у 5,71 раза. Для найменування таких об’єктів астрономи іноді використовують термін «субнептун». Вважається, що вони мають скелясті ядра, оточені масивними оболонками з летких речовин. У Сонячній системі немає аналогів таких планет.
Знахідка цікава з кількох причин. Субнептун має відносно довгий період обертання — на сьогодні у червоних карликів знайдено лише дві екзопланети з періодами більше, ніж у TOI-2257b. Крім того, планета рухається витягнутою орбітою зі значенням ексцентриситету 0,5. Це означає, що впродовж місцевого року TOI-2257b зазнає сильних температурних коливань.
Також варто зазначити, що, за оцінками астрономів, рівноважна температура поверхні TOI-2257b становить –17°C. Теоретично в її атмосфері може бути вода у рідкому стані. Дослідники сподіваються, що потужніші телескопи наступного покоління зможуть провести аналіз газової оболонки TOI-2257b та підтвердити чи спростувати це припущення.
За матеріалами https://phys.org