У SpaceX хочуть зменшити кількість уламків при падінні корабля Dragon

Коли створений SpaceX космічний корабель Dragon зводять з орбіти, його вантажний відсік не згорає повністю, а утворює достатньо великі уламки. Це викликає побоювання, що вони спричинять шкоду земним об’єктам. Фахівці хочуть це змінити, завдяки новій процедурі його утилізації.

Уламок вантажного відсіку корабля Dragon
Уламок вантажного відсіку корабля Dragon. Джерело: spacenews.com

Падіння уламків Dragon

Фахівці компанії SpaceX та NASA хочуть зменшити кількість уламків космічного корабля Dragon при його зведенні з орбіти. Теоретично, коли це відбувається, вантажний відсік має повністю згоріти в атмосфері, залишивши по собі тільки маленькі рештки.

Проте досвід експлуатації показує, що це не так і проблема щодо вантажного відсіку Crew Dragon все ж існує. Великі його шматки знаходили в Австралії ще 2022 року після місії Crew-1. Потім те саме було після Ax-3 та в Північній Кароліні після Crew-7.

Усе це викликає зрозумілі побоювання, що вони можуть нашкодити людям чи будинкам. При цьому комп’ютерне моделювання, здійснене ще до перших демонстраційних місій, такої проблеми не передбачало. Однак тепер зрозуміло, що вона є, хоча фахівці SpaceX і намагалися її приховати після знаходження уламків в Австралії.

Як зробити зведення Crew Dragon з орбіти безпечним

Наразі фахівці працюють над тим, щоб зробити падіння залишків Crew Dragon безпечним. І рішення цієї проблеми вже є. Наразі річ у тім, що вантажний відсік від’єднується одразу після того, як відбувається від’єднання від станції. Тож він перебуває деякий час на орбіті і згодом входить в атмосферу неконтрольовано.

Саме це призводить до того, що великі його шматки досягають Землі. Виправити ситуацію повністю могла б змінена процедура, під час якої корабель і його вантажний відсік зводилися б з орбіти як одне ціле. Проте це вимагає додаткових витрат палива і дослідники думають над тим, як краще реалізувати цю процедуру.

Інші проблеми з уламками

Тим часом вантажний відсік Crew Dragon не є єдиним джерелом уламків. 8 березня цього року чималого розголосу набула ситуація з відпрацьованою акумуляторною батареєю МКС. Під час входження в атмосферу вона не згоріла повністю і великий її шматок пошкодив приватний будинок у Неаполі, штат Флорида.

Згідно з міжнародними космічними угодами, уряд США в цьому випадку несе повну відповідальність за шкоду, спричинену падінням уламків. Однак оскільки в цьому випадку інцидент стався на території Сполучених Штатів, все регулюють внутрішні закони країни. Адвокати сім’ї, чий будинок постраждав, подали урядовим організаціям позов у розмірі 80 тис. доларів і тепер усі чекають, чим завершиться справа.

Проте, дехто вже знайшов спосіб заробити на уламках. Залишки вантажного відсіку Crew-7 впали на території кемпінгу. І зараз його господарі виставили їх на загальний огляд і використовують як туристичну приманку.

За матеріалами spacenews.com

Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт
Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху
Астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі
Не помічали 55 років: пенсіонер виявив помилку у старій відеогрі Lunar Lander
Новий сонячний цикл вже міг розпочатися