У Сатурна знайшли 20 нових супутників

Новини астрономії, астрофізики та космології

Міжнародний астрономічний союз (МАС) оголосив про відкриття 20 нових супутників Сатурна. Вони були знайдені командою астрономів з Інституту Карнегі під керівництвом Скотта Шеппарда (Scott Sheppard) — відомого «мисливця» за малими та віддаленими тілами Сонячної системи. З 2000 року, очолювані ним групи дослідників, виявили понад 80 супутників планет-гігантів.

Схема із позначенням орбіт 20, знову відкритих супутників Сатурна. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Paolo Sartorio/Shutterstock

Всі, знову відкриті супутники, невеликі за розмірами — їхній середній діаметр становить близько 5 км. Вони роблять один оберт навколо Сатурна за 2-3 роки. Три супутники є проградними, тобто напрямок їх руху по орбіті, збігається з напрямком обертання планети навколо осі. Інші 17 супутників, мають ретроградні орбіти.

Дві з трьох знайдених проміжних місяців є частиною групи, відомої як «родина інуїтів». На думку астрономів, це уламки зруйнованого в далекому минулому, більшого тіла. Третій проградний супутник, рухається досить віддаленою орбітою. Швидше за все, він перейшов на неї внаслідок гравітаційної взаємодії з іншими сатурніанськими місяцями. Що стосується ретроградних об’єктів, то багато з них, вочевидь, також є осколками тіл, які розпалися, а частина могла бути просто захоплена гравітацією Сатурна.

Знімок, який показує один із знову відкритих супутників Сатурна. Джерело: Scott Sheppard

Після оголошення про відкриття, число відомих супутників Сатурна збільшилося до 82. Тож він перевершив за цим показником Юпітер, чиє супутникове сімейство складається з 79 відомих місяців.

Інститут Карнегі вже оголосив про конкурс, мета якого — підібрати найвідповідніші імена для всіх нещодавно знайдених супутників Сатурна. Він розпочався 7 жовтня та завершиться 6 грудня 2019 року. Приймання заявок здійснюватиметься за допомогою мережі мікроблогів Twitter. Всі охочі зможуть відправити твіт облікового запису @SaturnLunacy, який містить пропоноване ім’я та пояснення, чому воно є найбільш вдалим. Замість текстового опису допускається розміщення картинок чи відеороликів.

Згідно з критеріями МАС, як назви супутників необхідно використовувати міфологічні імена:

  • два проміжні місяці мають бути названі на честь гігантів з інуїтської міфології;
  • 17 ретроградних місяців мають бути названі на честь гігантів із норвезької міфології;
  • найбільш віддалений проміжний місяць має бути названий на честь гігантів з галльської міфології.

За матеріалами https://carnegiescience.edu