Учений Девід Кетлінг із Вашингтонського університету запропонував новий спосіб пошуку позаземних цивілізацій. На його думку, на їхнє існування може вказувати аномально низька кількість дейтерію.
Позаземні цивілізації потребують великої кількості енергії. Запаси викопного палива обмежені, сонячна та вітряна енергетика не дають відходів, але не такі ефективні, а енергія ядерного поділу залежить від запасів матеріалу, що ділиться, і має проблему позбавлення від відпрацьованого палива. Отже, можна припустити, що будь-який розвинений інопланетний вид згодом звернеться до термоядерного синтезу (якщо, звісно, не існує якихось невідомих нам ефективніших енергетичних процесів).
Однією з найпростіших форм термоядерного синтезу є реакція злиття ядер дейтерію та тритію. Дейтерій, також відомий як важка вода, у невеликій кількості міститься в земних океанах. Його промислове вилучення призведе до того, що співвідношення дейтерію до звичайного водню у водяній парі (D/H) почне зменшуватися. Ця зміна може бути виявлена земними телескопами й бути ознакою того, що на ній існує (або існувало в минулому) розвинене життя.
Девід Кетлінг і його колеги використали як основу своєї моделі Землю і потужність термоядерного синтезу, що приблизно в 10 разів перевищує прогнозовану для людства до 2100 року. Моделювання показало, що співвідношення D/H у водяній парі зменшиться до значень, менших, ніж у місцевому міжзоряному середовищі за 170 млн років. Якщо ж йдеться про суходільний світ із невеликим океаном, що становить лише кілька відсотків від земного, на це знадобилося б не більше ніж 10 млн років.
На думку Кетлінга, цей метод цілком можна використати для технологічно розвинених цивілізацій. Якщо астрономам вдасться знайти світ, де концентрація дейтерію істотно нижча за значення в навколишньому міжзоряному середовищі, це одразу приверне до нього підвищену увагу. Однією з головних переваг методу є те, що аномальне співвідношення D/H залишиться, навіть якщо розвинене життя зникне або покине свій дім.
Раніше ми розповідали про те, чи здатен термоядерний двигун допомогти людству дістатися до зір.
За матеріалами Phys.org