Третина землеподібних планет у червоних карликів може бути придатною до життя

Вчені проаналізували ексцентриситети орбіт планет у зоні життя червоних карликів. Дві третини з них зазнають сильного розігріву через дію припливних сил. Проте решта повинна мати цілком придатні умови для життя.

Планета в системі червоного карлика
Планета в системі червоного карлика. Джерело: phys.org

Припливні сили у системах червоних карликів

Науковиці Сара Баллард та Шейла Сагеар з Університету Флориди опублікували у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences дослідження, присвячене питанню придатності для життя планет у системах червоних карликів.

Ці невеликі зорі, що за розмірами не дуже відрізняються від Юпітера, але при цьому значно масивніші за нього, складають більшу частину світил у Галактиці. Також поблизу них достатньо легко виявляються планети, навіть такі невеликі, як Земля. Отже, якщо десь і варто шукати життя, то саме у їхніх системах.

Щоправда, вчені вказують на низку факторів, які, за певних умов, можуть зробити життя на планетах червоних карликів неможливим. І головний із них той, що світність цих зір набагато менша, і планета, аби отримувати від них стільки ж світла, як і Земля, має перебувати значно ближче до них.

А це означає, що на таку планету будуть сильно впливати припливні сили від зорі, викликаючи низку негативних ефектів. Найчастіше серед них згадується синхронне обертання, за якого тіло весь час повернуте до зорі одним боком. Проте авторки дослідження звернули увагу, що гравітація зорі також може сильно розігрівати планету.

Чи загрожує планетам припливний розігрів

Ефект припливного розігріву, який виникає під час обертання меншого тіла навколо більшого, добре відомий астрономам, які вивчають нашу Сонячну систему. Саме він перетворив супутник Юпітера Іо на розплавлений вулканічний світ. Тож Баллард та Сагеар замислилися над тим, чи не станеться те саме з планетами, які обертаються навколо червоних карликів.

Ключовим моментом тут є той факт, що припливному розігріву сприяє не лише невелика відстань від зорі, а й значний ексцентриситет орбіти, який може бути при цьому в тіла. Він викликає ситуацію, коли припливні сили то збільшуються, то зменшуються. Тож планета, віддаляючись від світила, зазнає додаткової деформації від власної гравітації.

Чим це все може закінчитися, добре видно з того ж Іо. Жодних слідів води на ньому не залишилося. Тому вчені обрали близько 150 планет, що обертаються навколо червоних карликів, та проаналізували їхні ексцентриситети.

Третина світів придатна до життя

Виявилося, що дві третини світів, які дослідники вивчали, справді мають такі ексцентриситети, що можуть витримувати значний припливний розігрів. Життя на них із великою долею ймовірності неможливе. А от решта додаткового тепла не отримує. Його там рівно стільки, скільки потрібно для підтримання життя.

При цьому дослідниці роблять цікавий висновок, що величезне значення в цьому плані матиме факт того, чи досліджувана планета одна в системі, чи їх там кілька. У другому випадку небесні тіла мають тенденцію стабілізувати одне одне і забезпечувати кругові орбіти.

Загальний висновок щодо планет у системах червоних карликів — оптимістичний. Третина, яка не зазнає катастрофічного розігріву, — це насправді сотні мільйонів небесних тіл по всій Галактиці, на яких варто пошукати життя.

Щоправда, цей параметр — лише один із цілої низки, що потенційно може зробити планету в системі червоного карлика непридатною до життя. До кінця суперечок ще дуже далеко, але отриманий результат доводить, що «списувати» всі червоні карлики не варто.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини й факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу
Космічна рулетка: чи переживе комета C/2024 S1 (ATLAS) зустріч із Сонцем
Вчені відкрили супернептун