Телескопи ESO сфотографували один з найяскравіших об’єктів підвенного неба

Новини астрономії, астрофізики та космології

Цей детальний портрет радіогалактики Центавр А (NGC 5128) отримано телескопами Європейської Південної обсерваторії (ESO). Галактика розташована на відстані 11 млн світлових років від Чумацького Шляху. Відкрив її в 1826 шотландський астроном Джеймс Данлоп (James Dunlop).

Галактика Центавр А очима установки SPECULOOS. Джерело: ESO/SPECULOOS Team/E. Jehin

NGC 5128 класифікується як лінзоподібна галактика з полярним кільцем. Такі об’єкти мають зовнішню кільцеподібну структуру з газу та зірок, що обертаються над їх полюсами. Астрономи вважають, що така незвичайна форма цієї галактики пояснюється наслідками зіткнення. У далекому минулому гігантська еліптична зоряна система зіткнулася з відносно маленькою спіральною галактикою, що призвело до народження нового масивного об’єкта.

Галактика характеризується тим, що вражає різноманітністю зірок. На знімках ESO ліворуч унизу видно червоні області зіркоутворення, а справа вгорі – скупчення молодих блакитних світил. Також добре проглядаються пилові хмари.

Центавр А є одним із найяскравіших об’єктів південного нічного неба. Вона має дуже активне ядро. Вважається, що в центрі галактики розташована надмасивна чорна діра, маса якої приблизно в 100 млн разів перевищує сонячну. Акреція речовини на чорну дірку призводить до інтенсивного радіовипромінювання. Якби ми могли бачити в радіодіапазоні, то помітили б два гігантські «хвости» (джети), що розходяться з галактичного центру в протилежні сторони.

Зображення NGC 5128 було отримано за допомогою нової установки SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOlStars), що включає чотири метрові телескопи та призначеної для пошуків екзопланет поблизу холодних червоних зірок. Її також можна використовувати для спостереження за іншими об’єктами.

За матеріалами: https://www.eso.org