Телескоп WFIRST назвали на честь «матері» Hubble

20 травня NASA провела прес-конференцію, присвячену інфрачервоному телескопу WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope). На ній було оголошено, що космічний апарат отримав нове ім’я — відтепер він буде мати назву Nancy Grace Roman Space Telescope (RST).

Телескоп SRT (концепт). Джерело: NASA

Ненсі Грейс Роман народилася у 1925 році. На початку своєї наукової кар’єри вона працювала у кількох американських обсерваторіях. У 1959 році Роман влаштувалася в NASA як начальник відділу астрономії та стала першою жінкою, яка отримала керівну посаду в космічному агентстві. За 21 рік роботи в NASA вона наглядала за цілою низкою різних програм, брала участь у запуску кількох орбітальних сонячних обсерваторій та наукових супутників, а також розробляла плани для інших космічних місій.

Останнім проєктом Роман став телескоп Hubble. Вона брала участь у початковому плануванні програми, заклавши її базову структуру. Але внесок вченої цим не обмежився. За словами колег, вона в буквальному сенсі зуміла «продати» ідею космічної обсерваторії та організувала астрономічну спільноту, яка переконала американський Конгрес профінансувати амбітний проєкт, за що навіть отримала приємне прізвисько «Мати Хаббла». Померла Ненсі Роман у 2018 році.

RST буде оснащений 2,4-метровим дзеркалом та 288-мегапіксельною камерою WFI. Завдяки їм він зможе проводити знімання ділянки неба площею 0,28 квадратних градусів — це у 100 разів більше поля зору телескопа Hubble. Одним із ключових завдань нового інструмента стане спостереження великомасштабних структур Всесвіту та дослідження впливу темної матерії на галактики. Також його обладнають коронографом — пристроєм, здатним «відсікати» світло центральної зорі, що дозволить безпосередньо вивчати екзопланети навколо неї.

Варто зазначити, що вже кілька років поспіль чинна адміністрація Сполучених Штатів намагається закрити проєкт. Але щоразу його рятує Конгрес, виділяючи необхідне фінансування. Наразі телескоп забезпечений грошима до вересня 2020 року. Після цього проект може бути «поставлений на паузу», яка триватиме до запуску та введення в експлуатацію космічної обсерваторії JWST.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна