Тауриди: слабкий метеорний потік із цікавою історією

Найближчими днями одразу два споріднених метеорних потоки досягнуть свого піка на земному небі. Мова про Північні та Південні Тауриди. Щоправда, одразу скажемо, що тим, хто сподівається на якесь грандіозне небесне шоу, не варто настільки сильно спокушатися. Обидва потоки досить слабкі й виробляють невелику кількість падаючих зір. Проте вони мають досить цікаву історію і заслуговують на те, щоб поговорити про них.

Як утворилися Тауриди

Метеорні потоки виникають, коли Земля проходить через шлейф пилу, залишений якимось небесним тілом (зазвичай кометою). Оскільки частинки рухаються приблизно за тією самою траєкторією, що і їхнє джерело, для наземних спостерігачів породжені ними метеори мають вигляд таких, що розходяться з однієї точки на небесній сфері, яка називається радіантом. У випадку з Тауридами, їхні радіанти розташовані в сузір’ї Тельця (Taurus латиною). Звідси і їхня назва.

Розташування на небі радіантів метеорних потоків Північні та Південні Тауриди. Джерело: earthsky.org

Тауриди цікаві тим, що мають дві окремі «гілки» — Північну та Південну і, як наслідок, два радіанти. Прабатьком Південних Таурид є короткоперіодична комета Енке, а Північних — астероїд 2004 TG10, який, як вважається, є відокремленим від неї фрагментом. Водночас у минулому сама Енке була частиною значно більшої 40-кілометрової комети, яка, ймовірно, розпалася приблизно 10 тисяч років тому.
Згодом, під впливом гравітації планет (особливо Юпітера), комета Енке і 2004 TG10 розійшлися в просторі, утворивши два окремі потоки. Саме тому у Таурид два радіанти. Ба більше, насправді існують й інші «родичі» Таурид, які в далекому минулому відокремилися від основного потоку. Це Бета-Тауриди та Дзета-Персеїди, які досягають Землі в червні-липні. Але оскільки вони наближаються до нашої планети з денного боку, їх не видно на небі. Деякі дослідники навіть спекулювали на тему того, що знаменитий Тунгуський метеорит належав до Бета-Таурид.

Ще один цікавий факт полягає в тому, що радянський апарат «Марс-1» двічі перетинав Тауриди. У найбільш щільних частинах потоку його датчик мікрометеоритів зареєстрував один удар частинки кожні дві хвилини.
Також варто зазначити, що 7 листопада 2005 року вчений з NASA Роб Саггс і астроном Білл Кук зуміли зафіксувати спалах на Місяці, викликаний падінням метеорита. Після вивчення зоряних карт вони дійшли висновку, що тіло, яке впало, ймовірно, було частиною Таурид.

Коли спостерігати Тауриди

На жаль, попри таку цікаву історію, Тауриди не можуть похвалитися таким же масштабом, як Гемініди або ті ж Персеїди. Це пов’язано з тим, що потік речовини, який їх породжує, дуже сильно рознесений у просторі. Тому, з одного боку, Землі потрібно більше часу, щоб пройти через нього і метеорну активність можна спостерігати довше. Але з цієї ж причини, Тауриди не можуть подарувати якесь неймовірне небесне видовище.

Розташування на небі радіантів метеорних потоків Північні та Південні Тауриди. Джерело: AMS

За даними Американського метеорного товариства Південні Тауриди спостерігаються з 23 вересня до 8 листопада, пік їхньої активності припадає на 4–5 листопада. Показник ZHR (зенітне годинне число) для цього потоку знаходиться в діапазоні від 5 до 10. Він визначає, скільки метеорів на годину зміг би побачити спостерігач на «ідеальному» небі, якби радіант перебував у зеніті. Звісно, реальна кількість метеорів, яку можна побачити, буде меншою.
Північні Тауриди спостерігаються з 13 жовтня до 2 грудня. Пік їхньої активності припадає на 11–12 листопада, а ZHR дорівнює 5. Водночас варто зазначити, що в ніч піка Північних Таурид цього року місячний диск буде освітлений на 79%, що створить додаткові перешкоди спостереженням.
Як нескладно помітити, навіть на піку цих потоків спостерігачі навряд чи можуть розраховувати більше, ніж на кілька падаючих зір на годину. Якщо додати до цього холодніші листопадові ночі та погоду, що погіршується, неважко зрозуміти, чому назва Тауриди мало кому відома за межами астрономічних кіл.

Світлина 2020 року боліда з метеорного потоку Північні Тауриди. Джерело: wikipedia

Але все ж є ще одна обставина, яка додає Тауридам додаткового інтересу. Річ у тім, що їхні метеороїди більші, ніж в інших потоків. Тому Тауриди частіше породжують яскраві боліди. А оскільки комета Енке є короткоперіодичною, їхня швидкість падіння є найнижчою серед усіх відомих щорічних метеорних потоків. Тож, хоча Тауріди і не йдуть у жодне порівняння зі своїми більш знаменитими «родичами», іноді вони все ж таки можуть підносити сюрпризи для спостерігачів.

Про інші цікаві небесні події листопада можна дізнатися з нашої статті.

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип