Археологи все частіше використовують можливості супутників для дослідження минулого. Нещодавно за допомогою лідара, встановленого на орбітальних апаратах, вони змогли ідентифікувати раніше невідомі руїни цивілізації Мая.
Супутники та археологія
Орбітальні апарати все частіше використовуються для розв’язування задач, які націлені не тільки на теперішнє, а й на майбутнє. Нещодавно Брет Хоук, професор археології Техаського технологічного університету, розповів, як це відбувається, на конференції з космічної археології, яку проводила NASA.
За його словами, завдяки застосуванню супутників, археологи за останні 10 років знайшли більше раніше невідомих пам’яток зниклих цивілізацій, ніж за попередні 150. А все завдяки тому, що замість того, аби вештатися джунглями, вони мають змогу оглянути величезні площі згори.
Його власне дослідження було присвячене пошуку нових руїн цивілізації Мая. Вона існувала на території півострова Юкатан і створювала величні будівлі, проте була знищена. Зараз її міста є об’єктами культурної спадщини ЮНЕСКО. Але чимало невідомих будівель все ще ховаються під тропічною рослинністю.
Лідар знайшов приховані будівлі
Супутники для пошуку загублених будівель Мая використовують уже не вперше. Цього разу, як і в кількох попередніх, це були не прості апарати, що роблять фотографії, а сателіти, оснащені лідаром. Цей пристрій являє собою лазерний радар. Він опромінює поверхню Землі променем і за його відбиттям формує картинку.
Завдяки застосуванню лідара стає можливим побачити те, що ховається під деревами. Які саме супутники й у межах якої програми використовувалися цього разу, невідомо. Автори ще готують свої статті з результатами знахідок до публікації, тому ця інформація засекречена.
Проте,і слів Хука, відомо, що досліджувана зона склала 650 км2. У ній дослідники знайшли 28 об’єктів. Вони можуть розповісти багато цікавого про цивілізацію Мая. Адже вона зникла не тільки через вторгнення європейців, а й через зміни клімату, і тривалий час опиралася їм.
Археологи наголошують на необхідності використовувати супутники з лідарами знов і знов над тими самими територіями, адже чим більше знімків, тим вище ймовірність, що якийсь об’єкт не лишиться непоміченим.
Проте для обробки всіх цих зображень все ще необхідно залучати багато кваліфікованих працівників. Звичайно, археологи знають про існування штучного інтелекту, проте говорять, що доступ до справді якісних систем дорогий і обмежений, а решта штучних інтелектів не може зрівнятися з людьми.
За матеріалами www.space.com