Супутники виміряли швидкість витоку метану з «Північного потоку»

Наприкінці вересня на російських газопроводах «Північний потік» та «Північний потік-2» сталася серія вибухів, які призвели до їх руйнування. На думку більшості експертів, їхньою причиною стала диверсія, мабуть, організована самою росією з метою посилення тиску на європейські країни, а також отримання можливості відмови від своїх зобов’язань шляхом створення форс-мажору.

Викид метану зі зруйнованого газопроводу «Північний потік» очима супутника Pléiades Neo. Джерело: Pléiades Neo

У момент вибуху «Північний потік» та «Північний потік-2» не працювали. Однак усередині них усе ще залишалося до 300 тисяч тонн газу (переважно він складається з метану). Знищення газопроводів спричинило його викид в атмосферу.

Незабаром після вибуху космічні апарати сфотографували обурення у Балтійському морі, спричинені підйомом метанових бульбашок. Їх також вдалося зазнімкувати й одному з радарних супутників сузір’я ICEYE. Аналіз знімків показав, що діаметр обурених областей становив близько 500 – 700 метрів.

Радарний знімок викиду метану зі зруйнованого газопроводу «Північний потік». Джерело: ICEYE 2022

У спостереженні за витоком також взяли участь супутники GHGSat та Sentinel-2, які належать ESA. Їхньою метою було вимірювання концентрації метану. Річ у тім, що хоч цей газ і нетоксичний, водночас він викликає потужний парниковий ефект. Попадання великої кількості метану в атмосферу здатне вплинути на клімат, посиливши процеси глобального потепління.

Викид метану зі зруйнованого газопроводу «Північний потік» за даними супутника GHGSat. Джерело: GHGSat

Проведені 30 вересня супутникові виміри показали, що швидкість витоку метану становила 79 тисяч кг на годину. Це рекордний показник за всю історію спостережень. При цьому зазначена цифра стосується лише одного з чотирьох витоків.

Викид метану зі зруйнованого газопроводу «Північний потік» за даними супутника Sentinel-2. Джерело: ESA

Вченим знадобиться час, щоб повністю оцінити весь масштаб подій та їхній вплив на екологію. Але навіть за попередніми оцінками, обсяг викинутого в атмосферу метану, еквівалентний третині річних викидів парникових газів, такої країни як Данія.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine