Супутники для створення штучних затемнень вирушили в космос

Індійська ракета PSLV-XL успішно вивела на орбіту пару європейських супутників Proba-3. Вони призначені для створення штучних затемнень.

Штучні затемнення в космосі


Місія Proba-3 розроблялася ESA ще з початку минулого десятиліття. Її метою є вивчення сонячної корони — зовнішнього, найрозрідженішого і найгарячішого шару зоряної атмосфери, чия температура становить мільйони градусів. Спостереження корони серйозно ускладнені тим, що вона ховається у сліпучому блиску Сонця. Тому астрономам доводиться відсікати його світло. Для цього в телескоп встановлюється заслінка, що називається коронографом.

Створюване місією Proba-3 штучне затемнення в уявленні художника. Джерело:ESA-P. Carril

Але річ у тім, що розсіяне на елементах оптичної системи світло все одно створює яскравий ореол навколо диска коронографа. Через це виникає сліпа зона радіусом приблизно в 2,5 сонячних диска, що не дає побачити внутрішню частину корони.

Щоб усунути цю проблему, ESA вирішила запустити пару космічних апаратів Proba-3. Перший відіграватиме роль штучного Місяця і закриватиме Сонце, тоді як другий вивчатиме корону. Такий підхід дає змогу зменшити розмір сліпої зони до всього 1,1 сонячного диска.

Коли Proba-3 розпочне спостереження

Супутники Proba-3 були запущені 5 грудня з космодрому імені Сатіша Дхавана в Шріхарікоті (Індія). Вони успішно відокремилися від ракети, після чого вийшли на зв’язок із Землею. Апарати перебувають на високій еліптичній орбіті, перигей якої становить 600 км, а апогей — 60 тис. км.

Відділення супутників Proba-3 від ракети в уявленні художника. Джерело: ESA-P. Carril

Найближчими тижнями пара апаратів залишатиметься прикріпленою один до одного, поки інженери перевірятимуть їхні системи. Розділення має відбутися на початку 2025 року. Після цього апарати розгорнуться у формацію з відстанню в 150 м між ними. Їхнє положення з точністю до міліметра вимірюватиме лазерна система і коригуватиметься набором високоточних двигунів.

Якщо все пройде за планом, перші спостереження сонячної корони почнуться приблизно через чотири місяці після запуску. Спостереження будуть вестися під час перебування супутників в апогеї. За прогнозами фахівців, тривалість штучного затемнення протягом одного витка зможе скласти до 6 годин.

Proba-3 має статус місії-демонстратора. Її успіх відкриє дорогу для нових, складніших і амбітніших проєктів, які дадуть змогу астрономам дізнатися ще більше про Сонце, процеси, що відбуваються в його атмосфері, й те, як вони впливають на Землю.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця