Супутник Юпітера Каллісто може бути океанічним світом

Науковці проаналізували дані роботи космічного апарата Galileo, що досліджував систему Юпітера ще у 1990-ті роки. На основі цих даних вони ще раз підтвердили підозри, що під поверхнею Каллісто (Одного з чотирьох найбільших супутників планети) може бути захований океан.

Внутрішня будова Каллісто
Внутрішня будова Каллісто. Джерело: phys.org

Дані апарата Galileo

Найвіддаленіший і другий за розмірами супутник Юпітера, Каллісто, вкритий кратерами більше, ніж будь-який інший об’єкт у нашій Сонячній системі, проте здається геологічно непримітним. У 1990-х роках космічний апарат NASA Galileo здійснив магнітні вимірювання поблизу Каллісто, які дозволили припустити, що поверхня її крижаного панцира — подібно до поверхні Європи, іншого супутника Юпітера — може бути вкрита солоним океаном з рідкою водою.

Але докази існування підповерхневого океану Каллісто залишалися непереконливими, оскільки супутник має інтенсивну іоносферу. Науковці вважали, що ця електропровідна верхня частина атмосфери Каллісто може імітувати магнітний відбиток солоного, провідного океану.

Тепер дослідники переглянули дані Galileo детальніше. Команда включила всі доступні магнітні вимірювання з восьми близьких прольотів цього зонда повз Каллісто. Їхній розширений аналіз набагато переконливіше свідчить про те, що цей супутник містить підземний океан.

Дослідження іоносфери Каллісто

На додаток до повторного аналізу даних прольоту за допомогою провыдних статистичних методів, команда використовувала обчислювальні моделі іоносфери та геофізичних властивостей Каллісто, щоб дослідити, чи сумісний підповерхневий океан з усією наявною інформацією.

Вони виявили, що іоносфера Каллісто сама по собі не може пояснити всі наявні спостереження, але підповерхневий океан у поєднанні з іоносферою — може. Досліджуючи, які сценарії найкраще відповідають даним, вчені передбачили, що товщина океану, ймовірно, становить щонайменше десятки кілометрів, якщо вимірювати від верхівки рідкого океану до його морського дна, і що він укладений під твердою крижаною оболонкою, яка сама може мати товщину від десятків до сотень кілометрів. Під ймовірним океаном лежать скелясті надра.

Майбутні дослідження космічними апаратами

Ці висновки створюють основу для вимірювань космічних апаратів, які будуть зроблені в найближчому майбутньому і повинні раз і назавжди підтвердити, чи є Каллісто океанічним світом. Вимірювання зблизька заплановані для місій Europa Clipper NASA та JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) Європейської космічної агенції, обидві з яких вже запущені. Запланована китайська місія «Тяньвень-4» також може спостерігати Каллісто.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту