Вчені спробували знайти біля зір із надзвичайно низькою металічністю суперземлі й не виявили жодної. Це може означати, що в ранньому Всесвіті цей тип планет достатньо довго не утворювався. Такий висновок може мати великі наслідки для нашого розуміння розповсюдженості життя у Всесвіті.
Металічність зір
Група науковців з Університету Огайо нещодавно опублікувала роботу, в якій досліджується зв’язок між металічністю зорі та ймовірністю зустріти суперземлю на її орбіті. У дослідженні йдеться про те, що планети цього типу за дуже низького вмісту важких елементів просто не утворюються.
Металами в астрономії називають абсолютно всі хімічні елементи, важчі за гелій. Їхній вміст на певній зорі оцінюють, порівнюючи її спектр із сонячним. Відповідно, металічність — це від’ємне чи додатне число, яке показує, наскільки у складі світила менше чи більше заліза у порівнянні з нашим.
Про те, що біля зір із низькою металічністю переважно зустрічаються такі типи планет, як субнептуни та субсатурни, вчені знають достатньо давно. Проте, наскільки біля них дійсно мало суперземель, ніхто досі не знав. Раніше домінувала думка, що певна кількість планет, схожих на нашу, все одно має утворюватися навіть тоді, коли у протопланетному диску, з якого вони утворюються, важких елементів дуже мало.
Суперземлі не знайдені
Проте є й інше припущення. Згідно з ним, формування суперземель не відбувалося доти, доки металічність зір не досягла проміжку від -2,5 до -0,5. Саме цю теорію і вирішили перевірити у новому дослідженні.
У ньому вчені взяли найменш металічні зорі з тих, які дослідив супутник Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), й екстраполювали отримані результати на 85 тис. світил, у складі яких найменше важких елементів. Чинні теорії передбачали, що серед них можна було б знайти 68 суперземель.
Проте дослідники не виявили жодної. Тобто мова не про те, що крива має крутіший спуск, ніж очікувалося. Там справжнє урвище, тобто дійсно нижче певної металічності суперземлі взагалі не утворюються.
І це має дуже велике значення через те, що металічність прямо пов’язана з часом утворення зорі. Перші покоління зір взагалі елементів, важчих за гелій, практично не містили. А це означає, що порогова металічність, за якої можуть утворюватися суперземлі, не була досягнута протягом перших 7 млрд років існування Всесвіту.
Такі висновки мають велике значення для пошуку життя у Всесвіті. Вони свідчать, що кількість можливих місць для його пошуку може бути значно меншою, ніж вважалося досі. Разом із тим автори визнають, що для уточнення тих результатів, які вони отримали, треба провести додаткові дослідження.
За матеріалами phys.org