Стародавні зорі могли створювати надзвичайно важкі елементи

Міжнародна команда дослідників виявила, що стародавні зорі були здатні виробляти елементи з атомною масою понад 260. Це важче за будь-який елемент періодичної таблиці, що зустрічається на Землі в природних умовах.

Злиття нейтронних зір в уявленні художника. Джерело: University of Warwick/Mark Garlick

Згідно з відомим висловлюванням Карла Сагана, ми в буквальному сенсі зроблені із зоряної речовини. Усі елементи, важчі за водень і гелій, були синтезовані під час зоряної еволюції — всередині надр світил або під час таких катастрофічних процесів, як спалахи наднових або злиття нейтронних зір.

Відомо, що найважчі елементи утворюються внаслідок швидкого захоплення нейтронів, або т. зв. r-процесу. Це коли атомне ядро за дуже короткий проміжок часу захоплює велику кількість нейтронів. Завдяки цьому на світ з’являються елементи на кшталт золота, платини або урану. При цьому, найважчі елементи нестабільні й з часом розпадаються.

Описані вище обставини можуть виникати тільки за умови виділення величезної кількості енергії та наявності великої кількості вільних нейтронів. Найкраще місце, де можна знайти й те, і інше — це народження або смерть нейтронної зорі, коли такі об’єкти зіштовхуються й виробляють сировину для r-процесу.

Проблема в тому, що на сьогодні вченим невідомі багато деталей r-процесу, включно з тим, яка межа кількості нейтронів, що можуть додатися до атома.

Щоб знайти відповіді на ці питання, міжнародна група дослідників оцінила кількість важких елементів у 42 добре вивчених зорях у Чумацькому Шляху. Відомо, що вони містять важкі елементи, які утворилися внаслідок r-процесу в попередніх поколіннях зір. Поглянувши на кількість кожного важкого елемента, виявленого в цих зорях, у сукупності, а не окремо, як це зазвичай буває, вчені виявили закономірності, що раніше були в них поза увагою.

Ці закономірності вказують на те, що деякі елементи, які перебувають у середині періодичної таблиці, як-от срібло та родій, імовірно, є залишками ділення важких елементів. Команда змогла визначити, що r-процес може виробляти атоми з атомною масою щонайменше 260 до їхнього подальшого розпаду. Це більше за атомну масу урану (238) і плутонію (244) — найважчих елементів, що зустрічаються на Землі в природних умовах.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine