Старі зорі допомогли зазирнути в історію Чумацького Шляху

Команда британських астрономів зуміла уточнити вік приблизно сотні найстаріших зірок Чумацького Шляху. Для цього вчені скористалися новим методом, об’єднавши дані про осциляцію цих світил з інформацією про їхній хімічний склад.

Схема злиття Чумацького шляху та галактики Gaia-Enceladus. Джерело:  Koppelman, Villalobos and Helmi; NASA/ESA/Hubble , CC BY-SA 3.0 IGO

Особливість дослідження полягала в тому, що до вибірки увійшли як світила, що від початку сформувалися в Чумацькому Шляху, так і зорі, які колись входили до складу галактики Гайя-Енцелад. Вважається, що приблизно 10-11 млрд років тому вони зіткнулися між собою і злилися в єдиний об’єкт. Ця подія надзвичайно вплинула на Чумацький Шлях — вона сформувала його сучасну структуру та запустила ланцюжок явищ, що призвели до появи Сонячної системи.

Дослідження показало, що зорі Гайя-Енцелада мають приблизно схожий вік або трохи молодші за світила, життєвий цикл яких почався в Чумацькому Шляху. Це свідчить про те, що до моменту зіткнення наша галактика вже сформувала значну частину свого зоряного населення.

За матеріалами: https://phys.org