«Спектр-РГ» підтвердив підвищену активність Стрільця А*

Новини астрономії, астрофізики та космології

У ніч із 11 на 12 серпня телескоп ART-XC, встановлений на космічній обсерваторії «Спектр-РГ», виконав серію спостережень центру Чумацького Шляху тривалістю близько 50 тис. секунд. Отримані дані підтвердили підвищену активність розташованої в ядрі нашої Галактики надмасивної чорної дірки Стрілець А*. Потік високоенергетичного випромінювання, що спостерігається, на два порядки перевищив звичайну рентгенівську світність об’єкта.

За астрономічними мірками Стрілець А є відносно «тихим» джерелом. Проте останні місяці чорна діра демонструє помітне збільшення активності. Так, у травні інтенсивність інфрачервоного випромінювання з її околиць на короткий час зросла у 75 разів. По одній з версій, сплеск активності, що спостерігається, може бути пов’язаний з наслідками зближенням зі Стрільцем А* зорі S2. Втім, можливо також, що спалахи викликані якимись внутрішніми процесами, що протікають всередині акреційного диска, що оточує чорну дірку.

Також на сайті “Роскосмосу” було опубліковано нове зображення об’єкта Центавр X-3 (Cen X-3), отримане обсерваторією “Спектр-РГ”. Це яскраве рентгенівське джерело, розташоване на відстані 18,6 тис. світлових років від Сонця у напрямку спірального рукава Стрільця. Він складається з нейтронної зорі, що обертається навколо масивного блакитного надгіганта, з якого на неї відбувається перетікання речовини, що призводить до рентгенівського випромінювання.

Зображення рентгенівського джерела Центавр Х-3 отримане обсерваторією «Спектр-РГ». Джерело: ІКІ РАН

В цей час “Спектр-РГ” продовжує переліт до точки Лагранжа L2 системи “Сонце-Земля”, якої досягне до жовтня. Станом на 14 серпня апарат знаходився на відстані 1,43 млн км від нашої планети.

За матеріалами: https://www.roscosmos.ru