Науковці проаналізували зорі навколо нас і дійшли висновку, що близькі вибухи наднових відбуваються з періодичністю, близькою до тієї, з якою на нашій планеті відбуваються масові вимирання. Це може бути їхнім поясненням.

Масові вимирання в історії Землі
В історії нашої планети бували випадки, коли цілі групи живих істот зникали за максимально короткий проміжок часу. Біорізноманіття в масштабах цілої планети скорочувалося на десятки відсотків. І нещодавно група дослідників з Університету Кіла припустила, що причину цих подій варто шукати в космосі.
Загалом масових вимирань в історії нашої планети можна виділити до десятка, хоча значно частіше називають число 5. Усе залежить від межі, за якою ми вважаємо вимирання видів масовим. Так от, у новій роботі автори зосередилися переважно на двох таких подіях. Вони сталися в пізньому девонському й ордовицькому періодах, 372 та 445 млн років тому відповідно.
Досі конкретна причина саме цих двох вимирань не називалася. На думку авторів дослідження, опублікованого у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, їхньою причиною стали вибухи наднових дуже близько до Сонячної системи. Ця ідея була висловлена ще кілька десятиліть тому, проте зараз на її підтримку знайшли нові аргументи.
Частота вибухів наднових
Наднові — це катастрофічні події, в результаті яких виділяється неймовірна кількість енергії в усіх частинах електромагнітного спектра, зокрема і в тих, які ми зазвичай називаємо радіацією. Водночас в космос викидається величезна кількість атомів елементів, важчих за гелій. Вони стають основою для землеподібних планет і життя на них.
Однак якщо планета і життя на ній вже встигли сформуватися, то близький вибух наднової може стати для неї фатальним. Радіація просто знищить життя на планеті частково або повністю. Але як часто виникає така ситуація, сказати важко.
Зорі в галактиці весь час рухаються, періодично то зближуючись, то віддаляючись, і для того, аби вплинути на Землю, велике світило має бути зовсім близько до нас. У новому дослідженні вчені підрахували кількість яскравих блакитних зір в радіусі кілопарсека, тобто трохи більше, ніж 3000 років від нас, і за цією величиною вирахували, як же часто в наших околицях відбуваються такі події, й величина ця виявилася дуже близькою до тієї, що розділяє масові вимирання в історії Землі.
Саме на основі цієї інформації був зроблений висновок, що за масовими вимираннями можуть стояти вибухи наднових. Але водночас стало зрозуміло, що в найближчі сотні тисяч, а то й мільйони років подібні події нам не загрожують.
За матеріалами phys.org