Сніг і зелене кільце: супутник NASA зазнімкував «новозеландську Фудзі»

Супутник Landsat 8, що належить NASA, надіслав вельми цікавий знімок. На ньому можна побачити засніжену вершину новозеландського вулкана Таранакі, яка оточена темно-зеленим кільцем лісу.

Вулкан Таранакі. Вид із космосу. Джерело: NASA

Гора Таранакі розташована на Північному острові Нової Зеландії. Її висота становить 2518 метрів. Через зовнішню схожість її часто називають «новозеландською Фудзі». Не дивно, що Таранакі використали як фон під час фільмування «Останнього самурая».

У найширшій частині кільця лісу, що оточує гору, домінують риму та камахі — високі вічнозелені дерева родом з Нової Зеландії. Зарості камахі також знайшли свою нішу на вищих висотах у так званому «Лісі гоблінів». Тут вони ростуть, сплітаючись і перекрутившись навколо дерев, які були знищені виверженнями вулканів. У міру підйому до вершини, ліси поступаються місцем дедалі дрібнішим смугам субальпійської та альпійської рослинності.

Попри акуратний, майже геометрично правильний вигляд із космосу, вулкан має досить бурхливу історію. За деякими підрахунками, його вершина руйнувалася і відновлювалася 16 разів. Кожен цикл призводив до сходження великих лавин. Ці відкладення накопичилися й утворили півострів, на якому зараз стоїть гора. На знімку Landsat 8 також можна побачити два старі та згаслі вулкани Каітаке та Пуакаї, які розташовані на північний захід від вершини Таранакі.

Останнє виверження Таранакі сталося понад 200 років тому. За оцінками вчених, з імовірністю 30%–50% його нове пробудження відбудеться в найближчі 50 років. Воно матиме вельми серйозні й дорогі наслідки, оскільки в регіоні проживає понад 110 000 осіб і ведеться бурхлива економічна діяльність. Крім того, з періодичністю в кілька десятиліть зі схилів Таранакі сходять селеві потоки.

Вулкан Таранакі. Вид із космосу. Джерело: NASA

Попри все це, симетричний конус вулкана став культовим у новозеландській культурі. Він слугує не тільки джерелом натхнення для творів мистецтва, а й символом, зображуваним на етикетках товарів, поштових марках і навіть валюті країни. Гора і територія в радіусі 9,6 км від її вершини є національним парком. А 2017 року Таранакі надали ті самі юридичні права, що й людині. Це було зроблено в межах домовленості між урядом Нової Зеландії та маорі.

За матеріалами Earthobservatory