Симбіотична зоря R Водолія «плюється» речовиною

Науковці використали космічний телескоп Hubble для створення відео того, як зоря R Водолія упродовж багатьох років «плюється» потоками речовини. Вона є симбіотичною зоряною системою, що складається з білого карлика та червоного гіганта.

R Водолія
R Водолія. Джерело: esahubble.org

Симбіотична зоряна система R Водолія

Космічний телескоп Hubble дозволив вченим докладно вивчити зоряну систему R Водолія, отримати її дивовижний знімок великим планом і навіть зробити покадрове відео, на якому видно, як вона протягом кількох років з високою швидкістю викидає у простір потоки речовини, які формують навколо неї туманність.

R Водолія поводиться достатньо дивно. З періодом у 390 днів вона збільшує свою яскравість приблизно у 750 разів. При цьому її світність стає у 5000 разів більшою, ніж у Сонця. Свого часу її загадку намагався розгадати сам Едвін Габбл.

Тепер ми знаємо, що R Водолія — так звана симбіотична система, яких відомо вже чимало. Це — зоряна пара, що складається з роздутого червоного гіганта і білого карлика, причому з першого на другий відбувається постійне перетікання речовини.

Від інших подвійних систем симбіотичні відрізняються тим, що червоний гігант в них сам по собі є змінною зорею пульсуючого типу. Водночас білий карлик перебуває на сильно ексцентричній орбіті, тож щоразу, як він наближається до більшого зі світил, він перетягує на себе певну кількість речовини, формуючи навколо себе акреційний диск.

Близький погляд на симбіотичну систему

Що саме відбувається під час спалаху в симбіотичній зоряній системі, вчені досі не мали чіткого уявлення. Тому їх дуже цікавила R Водолія. Адже за відстані у 700 св. років від Сонця вона є найближчим до нас об’єктом такого типу.

Крім того, навколо R Водолія, розташована невелика туманність, відома як Cederblad 211. Вважається, що вона утворилася внаслідок попередніх вибухів. І до неї в астрономів є окрема зацікавленість, адже під час вибухів у космос викидається велика кількість не тільки водню та гелію, а й кисню та вуглецю, тобто вони є потенційним джерелом тих елементів, з яких на Землі складаються живі організми.

Механізм спалаху R Водолія полягає в тому, що під час зближення з червоним гігантом білий карлик починає інтенсивно накопичувати матеріал з нього у своєму акреційному диску. Проте зрештою він падає на нього і стається спалах.

Як відбуваються спалахи

Система викидає у простір струмені речовини, які зрештою починають закручуватися, утворюючи спіралі. Саме їх і зафіксував на своєму дивовижному знімку космічний телескоп Hubble. Масштаб події неймовірний навіть за космічними мірками. Адже R Водолія «плюється» речовиною на 400 млрд км. А це у 2500 разів більше, ніж відстань від Землі до Сонця.

Найцікавіше ж те, що вчені простежили цей процес у часі. Hubble робив знімки R Водолія з 2014 по 2023 роки. На п’яти зображеннях можна побачити швидку та драматичну еволюцію подвійної зорі та туманності, що її оточує.

Система тьмяніє та світлішає, що видно за розміром червоних дифракційних піків навколо неї, через сильні пульсації червоної зорі-гіганта. Туманність зображена переважно зеленими кольорами, але більш блакитні її частини входять і виходять із поля зору: це тому, що вони освітлюються, коли над ними проходить промінь світла, що нагадує маяк, від обертової подвійної зорі.

За матеріалами esahubble.org

Три зіткнення астероїдів: учені знайшли джерело більшості метеоритів
Астрономи не знайшли інопланетних передач між планетами системи TRAPPIST-1
Симбіотична зоря R Водолія «плюється» речовиною
За 120 мільйонів років до початку космічного бомбардування: вчені визначили вік найбільшого місячного кратера
Астронавти носять Prada: компанія Axiom Space показала новий місячний скафандр
Секретний космоплан X-37B виконає в космосі небачені раніше маневри
Нове покоління супутників Starlink здатна піднімати лише надпотужна ракета у світі
Далекий пульсар породжує неймовірно потужне випромінювання
Школярі посадили гігантське «місячне дерево»
Астрономи знайшли залишки вихідного зоряного диска Чумацького Шляху