Швейцарія та Швеція приєдналися до американської місячної коаліції

Швейцарія та Швеція офіційно приєдналися до Угод Артеміди. Отже, загальна кількість їхніх учасників зросла до 38 країн.

Що таке Угоди Артеміди

Угоди Артеміди — це договір між урядами держав, які беруть участь у програмі Artemis. Він визначає принципи співробітництва та цивільної діяльності з дослідження та використання Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях.

Угоди Артеміди. Джерело: NASA

Угоди Артеміди встановлюють наступний перелік основоположних принципів, якими мають керуватися всі його підписанти:

  • Мирні дослідження. Усі дії, що здійснюються в межах програми Artemis, мають здійснюватися винятково в мирних цілях.
  • Прозорість. Учасники Угод повинні відкрито розповідати про цілі своєї діяльності, щоб уникнути плутанини та конфліктів.
  • Технічна сумісність. Учасники Угод використовуватимуть єдині технічні стандарти, що забезпечить взаємозамінність різних компонентів і підвищить рівень безпеки.
  • Екстрена допомога. Учасники Угод зобов’язані надавати допомогу астронавтам, які потрапили в біду.
  • Реєстрація космічних об’єктів. Учасники Угод повинні підписати Конвенцію про реєстрацію об’єктів, що запускаються в космічний простір.
  • Публікація наукових даних. Учасники Угод зобов’язуються публікувати зібрану наукову інформацію, щоб нею міг користуватися весь світ.
  • Захист спадщини. Учасники Угод зобов’язуються зберігати історичну спадщину людства за межами Землі.
  • Космічні ресурси. Видобуток і використання ресурсів об’єктів Сонячної системи є ключем до безпечного та сталого дослідження космічного простору. Учасники Угод підтверджують, що така діяльність має проводитися відповідно до «Договору про космос».
  • Запобігання конфліктам. Учасники Угод зобов’язуються запобігати сторонньому втручанню в космічну діяльність і підтримувати принцип належної уваги, як того вимагає «Договір про космос».
  • Космічне сміття. Учасники Угод зобов’язуються забезпечувати безпечну утилізацію космічного сміття.

Нові учасники Угод Артеміди

Церемонія приєднання Швейцарії до Угод Артмеїди відбулася 15 квітня. Вона проходила у штаб-квартирі NASA. У ній взяли участь адміністратор NASA Білл Нельсон і федеральний радник Швейцарії Гі Пармелін. Після завершення церемонії Нельсон зазначив, що знаменитий нейтралітет Швейцарії робить особливо значущим, що вона приєдналася до декларації принципів мирного використання космосу.

Церемонія приєднання Швейцарії до угод Артеміди. Джерело: NASA/Keegan Barber

Швеція стала учасницею Угод 16 квітня. У церемонії підписання взяли участь міністр освіти Швеції Матс Перссон і американський посол Ерік Раманатхан.

Карта країн, які підписали Угоди Артеміди станом на 17 квітня 2024 року. Джерело: wikipedia

Після приєднання Швеції та Швейцарії, загальна кількість країн, які підписали Угоди, зросла до 38. Їхніми учасницями є США, Канада, Австралія, Бразилія, Аргентина, Індія, Японія, Південна Корея, Саудівська Аравія, а також усі провідні держави Європи, зокрема й Україна.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine