Шатл Endeavour встановили в стартове положення у майбутньому музеї

Космічний шатл Endeavour встановили у стартову позицію за допомогою двох велетенських кранів у Каліфорнійському науковому центрі. У космос він не збирається, а стане центральним експонатом нового музею.

Встановлення шатлу Endeavour
Встановлення шатла Endeavour. Джерело: The Associated Press

План встановлення шатла Endeavour

Рано вранці у вівторок за київським часом в США встановили носом догори космічний шатл Endeavour. Це його останній прихисток у майбутньому музеї. Однак операція була унікальною і їй цілком міг завадити сильний вітер.

Плани щодо майбутнього переміщення та встановлення на місце демонстрації перлини нового Повітряно-космічного центру імені Семюеля Остіна розроблялися понад десять років. Спочатку пара кранів підняла шатл із горизонтального положення у вертикальне. Космічний корабель прикріпили до великої металевої рами, яка підтримувала його під час переміщення. Потім 11-поверховий кран підняв хвіст Endeavour, а 40-поверховий гусеничний кран повторив те саме з його носом.

Після того, як шатл спрямували до зірок, коротший кран був від’єднаний, а вищий обережно повернув корабель у кінцеве положення й опустив його, щоб прикріпити до гігантського помаранчевого зовнішнього бака. Останній приєднали до подвійних твердопаливних ракетних прискорювачів, які з’єднані з фундаментом експоната.

Труднощі під час монтажу корабля

Оскільки Endeavour — це, по суті, планер із величезним розмахом крил, його було важко скеровувати вниз за сильного вітру. Під час запусків «човник» з’єднували із зовнішнім баком і твердопаливними прискорювачами в Космічному центрі Кеннеді у Флориді. Збирання відбувалося у будівлі NASA — одній із найбільших за об’ємом у світі, що здіймається більш ніж на 50 поверхів і обладнана великою кількістю кранів і платформ, з яких можна працювати.

У Лос-Анджелесі бригадам довелося швидко будувати, розбирати й переформатовувати риштування, щоб забезпечити належне з’єднання. Під час прибуття зовнішнього бака траплялися випадки, коли екіпажу доводилося поспішати, прибирати деякі частини риштування і змінювати його конфігурацію в процесі опускання.

Основний підйом орбітального корабля зайняв одну ніч. На відміну від нього, підйом зовнішнього бака зайняв дві ночі. Спершу завадив вітер, хоча екіпажі змогли розпочати підйом, перш ніж зупинити роботу в середині ранку. Другої ночі бак вдалося опустити далі, між твердими ракетними прискорювачами.

Останній прихисток легендарного корабля

Ветеран 25 космічних польотів з 1992 по 2011 рік Endeavour здійснив свою останню подорож 2012 року, завершивши її по складній місцевості у міжнародному аеропорту Лос-Анджелеса перед тим, як вирушити у триденний похід вулицями міста до Каліфорнійського наукового центру. Протягом 11 років Endeavour виставлявся у тимчасовому ангарі, павільйоні Семюеля Остіна, поки музей працював над пошуком постійного місця для експонування.

Шатл був знятий із виставки 31 грудня. Конфігурація його розміщення настільки висока, що новий музей підніметься на 20 поверхів, щоб звільнити місце для корабля. Для забезпечення безперешкодного огляду будівля була спроєктована без жодних вертикальних опор, окрім стін. Вона матиме діагональну решітку, розроблену інженерною фірмою Arup і покриту фасадом із нержавіючої сталі.

Після встановлення шатла решта музею буде побудована навколо нього. З огляду на графік будівництва та додатковий час, необхідний для встановлення експонатів, може минути кілька років, перш ніж він буде відкритий для відвідувачів.

За матеріалами www.independent.co.uk

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine