NASA та «Роскосмос» мають різні думки щодо причин і серйозності витоку повітря на модулі «Звезда». На думку NASA, він може призвести до «катастрофічної відмови» частини російського сегмента МКС.
Про ці розбіжності стало відомо під час короткого засідання Консультативного комітету NASA щодо МКС, яке відбулося 13 листопада. На ньому розказано про зустріч цього комітету, що відбулася у вересні, з представниками «Роскосмосу» в Москві.
Витік у модулі «Звезда» був виявлений у вересні 2019 року. Він розташований у перехідній камері, яка відокремлює стикувальний порт від іншої частини модуля. Екіпажі станції борються з ним, перекриваючи його, коли їм не потрібен доступ до пристикованого до «Звезды» вантажного космічного корабля «Прогресс».
Російські інженери вважають, що тріщини, найімовірніше, спричинені високою циклічною втомою від мікровібрацій. У NASA дотримуються думки, що в справу ввійшли кілька чинників, включно з тиском і механічним напруженням, залишковим напруженням, властивостями матеріалу модуля і впливом навколишнього середовища. У вересневому звіті Управління генерального інспектора NASA (OIG) йдеться, що в пошуках місця витоку обидві організації сконцентрували свою увагу на внутрішніх і зовнішніх зварних швах.
На брифінгу, що відбувся 27 вересня, представники NASA применшили занепокоєння з приводу витоку, який на початок цього року зріс до рекордного рівня в 1,7 кілограма повітря на день. Тоді вони заявили, що недавні ремонтні роботи дали змогу знизити цей показник на третину.
Проте витік, як і раніше, викликає занепокоєння як у NASA, так і в екіпажів космічної станції. Астронавт Майкл Баррат, який нещодавно повернувся на Землю, визнав, що кожного разу, коли люк у перехідний відсік відкритий, астронавти закривають перехід між російським і американським сегментом МКС.
При цьому, у NASA та Роскосмосу немає згоди з приводу серйозності проблеми. На зустрічі, що відбулася у вересні, NASA висловила занепокоєння з приводу структурної цілісності перехідної камери та можливості її катастрофічного руйнування. У «Роскосмосі» заперечують можливість такого сценарію.
Щоб краще розібратися в причинах того, що відбувається на МКС, NASA залучила до аналізу ситуації незалежну групу інженерів. Однак з огляду на офіційну позицію «Роскосмосу» з приводу серйозності ситуації, немає жодної гарантії, що організація прислухається до її висновків.
Раніше ми розповідали про те, як SpaceX потренувалася знищувати МКС.
За матеріалами Spacenews