Русалка та смайлик: TGO зазнімкував можливо останні оазиси марсіанського життя

Європейська космічна агенція опублікувала кілька знімків, зроблених апаратом TGO. На них зображені незвичайні структури на марсіанській поверхні. Це сліди, залишені стародавніми водоймами Червоної планети.

Слід стародавньої річки, що колись протікала поверхнею Марса. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

Нині Марс являє собою пустельний світ. Однак 3,5 млрд років тому він був покритий річками, величезними озерами й, можливо, океанами. Холодна ера почалася, коли Марс втратив магнітне поле і більше не міг утримувати власну атмосферу, внаслідок чого вода випаровувалася, замерзала або опинялася в пастці на поверхні. Згодом вона повністю зникла з поверхні, залишивши після себе сольові відкладення.

Сольове відкладення на марсіанській поверхні. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

За словами вчених, ці сольові відбитки можуть стати маяком для марсіанського життя. Дуже солоні води могли стати останньою оазою для гіпотетичних організмів. Висока концентрація солі дозволяла воді залишатися рідкою за температури до -40 °C.

Саме їх і можна побачити на знімках TGO. Апарат використав камеру CaSSIS, щоб виявити множинні відкладення хлориду натрію в кратерованому регіоні Terra Sirenum, що в перекладі з латині означає «Море сирен». Найімовірніше, вони утворилися з неглибоких водойм із водою або ропою, що випарувалися на Сонці.

Сольове відкладення у формі смайлика на марсіанській поверхні. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

На одному зі знімків TGO можна побачити річище висохлої річки, яка колись тут протікала. На іншому фото зображена ще незвичайніша структура, що нагадує смайлик. Варто зазначити, що сольові відкладення не можна бачити на звичайних чорно-білих знімках. Вони проявляють себе лише на інфрачервоних зображеннях.

Сольове відкладення на марсіанській поверхні. Джерело: ESA/TGO/CaSSIS

За словами вчених, загалом TGO виявив близько тисячі потенційних сольових відкладень діаметром від 300 до 3000 метрів. Вони є хорошими кандидатами для майбутніх роботизованих місій. Їхнє вивчення дасть змогу вченим зазирнути в минуле стародавнього Марса й дізнатися, коли той чи інший регіон востаннє був покритий водою.

Раніше ми розповідали про те, як учені знайшли ознаки існування рідкої води під поверхнею Марса.

За матеріалами ESA