Розуміння викривлення світла допоможе точніше передбачати небезпечні астероїди

Гравітація здатна викривлювати світло. Це стосується і сили тяжіння нашого Сонця. Нове дослідження пропонує формулу, яка краще описує цей ефект. Вчені вважають, що вона допоможе точніше оцінювати ризики від астероїдів.

Викривлення світла
Викривлення світла. Джерело: www.sciencealert.com

Гравітація, світло та астероїди

Астероїдна небезпека — проблема, яка непокоїть усе людство і при цьому має багато аспектів, про які не завжди замислюються прості люди. Наприклад, з усім цим пов’язана тема викривлення світла силою тяжіння Сонця. Зазвичай цей ефект враховують, коли досліджують віддалені галактики, проте нова наукова робота показує, що і для передбачення зближень нашої планети з космічними каменями це теж важливо.

Річ у тім, що для того, щоб щось із ними зробити, треба спочатку вирахувати траєкторію. А для цього треба багато їхніх спостережень, які можливі завдяки відбитому від поверхні цих каменів сонячному світлу. І проблема виникає в той момент, коли ці промені проходять поблизу від Сонця.

Існують формули, історія яких тягнеться ще від Ньютона та Ейнштейна, які дозволяють оцінити, як гравітація впливає на рух фотонів. Однак усі вони мають певну похибку, що зазвичай не має певного значення. Але фізик Оскаро дель Барко Новілло каже, що вона не дозволяє з достатньою точністю передбачити траєкторії небезпечних астероїдів.

Нова формула

З логікою Новілло, який працює в університеті Мурсії в Іспанії, важко не погодитися. Крихітна неточність при визначенні вектора руху астероїда, що розташований по той бік Сонця, — і ось вже ми маємо зовсім іншу орбіту.

Саме тому вчений пропонує зовсім нову формулу для підрахунку гравітаційного викривлення променів, стверджуючи, що вона точніша за ті, що були запропоновані до нього.

Він уже випробував її у земних лабораторних умовах, тобто перевірив, наскільки точно вона може передбачити викривлення світла, і тепер працює з астрономічними даними. Новілло каже, що якщо формула справді виявиться точнішою, то її можна буде використовувати не тільки для передбачення зіткнень з астероїдами, але й для вивчення екзопланет, наприклад, Проксими Центавра. Крім того, це може допомогти телескопу Euclid у його пошуках темної матерії.

Джерело phys.org

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn