Розташування зір допомогло встановити вік стародавньої астролябії

Астролябія — це стародавній астрономічний прилад, який дозволяє визначати положення зір на небі за позицією Сонця. Вік однієї з них досі не був відомий, однак астроном Емануель Даву зміг його визначити, використавши для цього координати зір.

Астролябія
Астролябія з Тулузи. Джерело: Emmanuel Davoust

Дивовижна астролябія

Астроном Емануель Даву, який живе в Тулузі, на півдні Франції, недавно зацікавився астролябією, що зберігається у місцевому музеї. Це — стародавній астрономічний інструмент, який, в залежності від задачі, дозволяє знаходити координати зір та визначати точну годину за положенням Сонця та координатами місцевості.

Або ж з його допомогою можна визначити координати на Землі, в яких відбувається спостереження. Усе це завдяки стереографічній проєкції, яка показує напівсферу зоряного неба на площині й дозволяє вимірювати координати зір по шкалах, які нанесені на хитрі криві, що можуть рухатися.

При цьому астролябії до всього ще й є справжніми витворами мистецтва, оскільки часто оздоблювалися різноманітними прикрасами. Їхній вік не завжди можна точно встановити за архівними документами, проте відповідь криється в самій їхній конструкції.

Коли була виготовлена астролябія?

Насправді координати зір не є чимось незмінним. Світила на небі дуже повільно зміщуються через те, що кожне з них є вогняною кулею, що летить власною орбітою навколо центра Галактики. З часом астролябії починають «брехати», й саме цей факт дозволив Емануелю Даву визначити вік інструмента.

Тулузька астролябія містить позначки для 34 зір, які, щоправда, не підписані. Проте астроном зміг їх визначити, припустивши, що вони мають бути яскравими. Далі він скористався сучасними астрономічними каталогами, щоб зрозуміти, коли ж саме зорі займали те положення, яке показує астролябія.

Аби полегшити пошук, вчений обмежив його часовим проміжком між 1400 і 1700 роками. Також він визначив позиції зір у цьому інтервалі з проміжками у 50 років. Завдяки цьому йому вдалося встановити, що найкраще відповідає астролябії положення зір, яке спостерігалося приблизно 1550 року.

Збіг неповний і причину цього встановити важко. Можливо, справа в занадто великих проміжках часу. Можливо, середньовічні вимірювання були неточними. Проте зрозуміло, що інструмент був виготовлений близько середини XVI століття.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine